ثبت شرکت در ترکیه

اخیرا ویژگی‌های اصلی اشخاص حقوقی با تصویب قانون تجارت جدید ترکیه برای کارآفرینان خارجی که علاقمند به ثبت شرکت یا سرمایه گذاری در این کشور هستند، تغییر کرده است. اگرچه فرم‌های تجاری ثابت باقی می‌مانند، اما ممکن است مشخصه‌های آنها از مشخصه‌های قبلی متفاوت باشد. وکلای قانونی ملاصدرا با سال‌ها تجربه در زمینه ثبت شرکت و عقد قرارداد به صورت بین‌المللی، یاری رسان شما علاقه‌مندان در این زمینه می‌باشند.
قانون تجارت جدید، شکل‌های زیر از اشخاص حقوقی ترکیه را به رسمیت می‌شناسد:
1- شرکت‌های با مسئولیت محدود
2- شرکت‌های سهامی
3- شرکت‌های کمیته
4- شرکت‌های جمعی
5- شرکت‌های تعاونی

شرکت‌های با مسئولیت محدود: شرکت‌های با مسئولیت محدود که به صورت کوتاه LS شناخته می‌شوند، حداقل به یک عضو نیاز دارد که باید حداقل سرمایه سهم 10.000 TRY را واریز کند (نزدیک به 3300 یورو). تعداد کل سهامداران نمی‌تواند بالای 50 نفر باشد. از نظر مدیریت، LS باید حداقل یک مدیر مستقل داشته باشد، با این حال شورای مدیراتن نیز مجاز است. قانون جدید شرکت‌ها همچنین برای تمامی شرکت‌های با مسئولیت محدود ترکیه این است که آنها می‌توانند وبسایت‌های خودشان را داشته باشند.

شرکت‌های سهامی: شرکت‌های سهامی یا A.S حداقل به یک سهامدار نیاز دارند. در اینجا دو نوع شرکت سهامی وجود دارند که می‌تواند به صورت بسته یا باز باشد. شرکت سهامی بسته باید حداقل سرمایه سهم 50.000 TRY و شرکت سهامی باز باید حداقل سرمایه سهم 50.000 TRY و سرمایه ثبت شده 100.000 TRY را فراهم کنند. شرکت سهامی باز حق تجارت سهام خود را در بورس سهام دارد در حالی که شرکت سهامی بسته مجاز به این کار نیست. با توجه به مدیریت چنین شرکت‌هایی، آنها باید یک هیئت مدیره داشته باشند که حداقل یک مدیر مستقل داشته باشد.

شرکت‌های کمیته: شرکت‌های کمیته مانند مشارکت محدود در کشورهای دیگر فعالیت می‌کنند و باید توسط حامیان یا شرکای محدودی ثبت شوند که مسئولیتشان به مبلغی که در تجارت و شرکای نامحدودی که با آنها همکاری کرده اند، محدود خواهد شد. نیازی به عضویت در حداقل سرمایه مشترک برای این نوع تجارت نیست و مسئولیت بدهی شرکت برای همه سهامداران تقسیم نمی‌شود. ممکن است برخی از سهامداران مسئول سرمایه مشترک باشند، درحالی که دیگران می‌توانند به طور کامل مسئول بدهی‌های شرکت باشند.

شرکت‌های جمعی: شرکت جمعی شکلی از تجارت است که بدون حداقل سرمایه، به عنوان شرکتی با فعالیت‌های تجاری ایجاد می‌شود. مسئولیت اعضا با مشارکت آنها در سرمایه محدود می‌شود. همه سهامداران یک شرکت جمعی باید اشخاص حقیقی باشند.

شرکت‌های تعاونی: در شرکت‌های تعاونی تمامی شرکا و سهامداران در برابر بدهی‌های شرکت مسئول هستند حتی اگر مقدار بدهی بیشتر از کل سرمایه، سهام و ارزش شرکت باشد.