اقامت در آلمان

اخذ اقامت در آلمان

کشور آلمان با اقتصاد قوی خود، جایی است که نظر بسیاری از مهاجران و سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است. شهرهای بزرگ و طبیعت زیبای آلمان شگفت انگیز بوده و به عنوان مکانی با تعداد زیادی تاسیسات اداری شناخته می‌شود.

برای اقامت در آلمان، شما باید چند پروسه را بگذرانید. در این قسمت ما به صورت ساده، پروسه را برای شما بازگو کرده و به شما نشان خواهیم داد که چگونه می‌توانید یک مجوز اقامت آلمانی دریافت کنید.

اگر هدف شما، تنها بازدید از آلمان می‌باشد، لازم نیست برای یک مجوز اقامت نگران باشید. یک ویزای توریستی به شما اجازه می‌دهد برای 90 روز در آلمان بمانید، اما اقامت بیش از 90 روز بدون دریافت مجوز اقامت، در آلمان ممکن نیست. بنابراین، شما با اخذ مجوز اقامت آلمان می توانید برای مدت زمان بیشتری در این کشور مانده و به تحصیل و کار کنید مشغول شوید.

اکثر ملیت‌های خارجی جهت دریافت مجوز اقامت آلمان، باید از کشور خود اقدام کرده و با اخذ یک ویزای شنگن، برای مدت 90 روز در این کشور بمانند.

روش های اخذ اقامت آلمان

بسته به مدت اقامت شما و الزاماتی که تکمیل می‌کنید، روش های مختلفی برای دریافت اقامت آلمان وجود دارد. بطور کلی، مجوزهای اقامت آلمان به سه دسته تقسیم می شوند که در ادامه، به شرح آن ها خواهیم پرداخت:

 • مجوز اقامت موقت
  مجوز اقامت موقت همان اقامت‌ کوتاه مدت در آلمان می‌باشد. هنگامی که شما این نوع مجوز را دریافت می کنید، به شما اجازه داده می‌شود تا برای یک سال در آلمان بمانید. در صورتی که وضعیت شما تغییر نکرده و تمام مدارک لازم را تکمیل کنید، مجوز اقامت شما در این کشور قابل تمدید خواهد بود.
  مجوز اقامت موقت در صورتی به افراد خارجی داده می‌شود که دلیل خاصی برای اقامت در آلمان داشته باشند. به این معنا که زمانی که این اشخاص برای این مجوز اقدام می‌نمایند، باید دلیل ماندن خود در آلمان را توضیح داده تا در کارت اقامتشان ثبت شود. پس از آن، می‌توانند در فعالیتی که مجوز اقامتشان اجازه می‌دهد، شرکت کنند.
  همچنین داشتن مجوز اقامت موقت برای مدت زمانی مشخص، پیش نیاز اخذ مجوز اقامت دائم آلمان می‌باشد. اهداف بسیاری برای دریافت مجوز اقامت موقت آلمان برای افراد خارجی وجود دارد که در ادامه به رایج ترین آن ها خواهیم پرداخت:

  • اهداف شغلی
   پیدا کردن یک شغل در آلمان، شما را برای دریافت مجوز اقامت موقت واجد شرایط می‌کند. در ابتدا، شما می‌توانید در کشور خود به دنبال شغل در آلمان گشته یا می‌توانید با دریافت ویزای کار در آلمان، وارد این کشور شده و شغل مورد نیاز خود را بیابید.
   پس از دریافت یک پیشنهاد شغلی، شما می‌توانید برای مجوز اقامت موقت آلمان اقدام کنید. لازم به ذکر است که متقاضیان دریافت این نوع مجوز باید پیش از شروع به کار، مدارک مورد نیاز را تهیه نمایند. همچنین، تا زمانی که شما مشغول به کار در آلمان باشید، مجوز اقامت موقت شما تمدید خواهد شد.
  • اهداف تحصیلی
   مجوز اقامت موقت به دانشجویان خارجی که قصد فارغ‌ التحصیلی از آلمان را دارند، داده می‌شود. همچنین آن ها در زمان تحصیل، اجازه کار تمام وقت برای 120 روز و یا نیمه وقت برای 240 روز را دارند.
   با وجود اینکه، این افراد می‌توانند در موقعیت‌های شغلی – تحصیلی این کشور شرکت نمایند، اما امکان بستن قرارداد بصورت بلند مدت را نخواهند داشت. پس از فارغ‌ التحصیلی، دانشجویان خارجی می‌توانند به دلیل یافتن شغل، مجوز اقامت موقت آلمان را برای 18 ماه دیگر تمدید نمایند.
  • هدف ازدواج
   ازدواج با یک شهروند آلمانی یا شخصی که مجوز اقامت دائم آلمان را دارد، به شما اجازه ماندن در این کشور را می‎دهد. با این حال، شما برای اقامت دائمی در این کشور، به یک مجوز نیاز خواهید داشت. جهت دریافت اقامت دائم آلمان از طریق ازدواج، می بایست از ازدواج شما حدود 2 سال بگذرد و سپس با گذراندن 3 سال در آلمان، همسر شما می تواند برای اخذ این نوع مجوز اقدام نماید. در طول این مدت، همسر شما می‌تواند برای اقامت شغلی یا تحصیلی شما مجوز لازم را دریافت کند.
 • مجوز اقامت دائم
  اگر بخواهید برای مدت طولانی در آلمان بمانید، باید مجوز اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. با این نوع مجوز می‌توانید در هر زمان به آلمان سفر کرده و از آن خارج شوید. همچنین با داشتم این نوع اقامت، اجازه کار یا تحصیل به شما داده خواهد شد.
  نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که مجوز اقامت دائم بیشتر به کسانی داده می‌شود که دارای مجوز اقامت موقت چند ساله می باشند. این افراد باید اثبات کنند که برای مدت حداقل 5 سال در این کشور، کار کرده‌ و مالیات لازم را پرداخت نموده اند. تسلط به زبان آلمانی جزو الزامات دریافت مجوز اقامت دائم این کشور اروپایی نیز می باشد.
  در صورت دریافت مجوز اقامت دائم، همسر و فرزندان شما اجازه زندگی در کنار شما را دارند. آنان در ابتدا، مجوز اقامت موقت و بعد از چند سال، مجوز اقامت دائم آلمان را اخذ می نمایند.
 • سرمایه گذاری
  به دلیل تاثیر مثبت سرمایه گذاران بر اقتصاد آلمان، سرمایه گذاری روش خوبی برای اخذ اقامت آلمان می باشد. آلمان به جای پیشنهاد ویزای طلایی به سرمایه گذاران، مانند کشورهای انگلیس، فرانسه و بلژیک جهت تشویق این افراد به سرمایه گذاری در صنعت، یک ویزای کارآفرینی به آنان پیشنهاد می‌دهد.
  نکته قابل توجه این است که سرمایه گذاران خارجی باید حداقل مبلغ لازم برای سرمایه گذاری در آلمان را داشته تا بتوانند تجارت و اشتغال زایی خود را تاسیس و راه اندازی نمایند. همچنین، این افراد جهت اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری، می بایست در یک شهرداری محلی، فعالیت اقتصادی انجام داده و قوانین مهاجرت مربوط به خود اشتغالی را رعایت نمایند. صاحبان سرمایه خارجی نیز باید املاک و مستغلاتی را خریداری کرده و یک سرمایه گذاری کارآفرینی را در صندوق توسعه منطقه‌ای انجام دهند.
  لازم به ذکر است که سن سرمایه گذاران خارجی در آلمان باید حداقل 18 سال بوده و هیچ سابقه کیفری نداشته باشند. بعلاوه، ویزاهای موقت برای خانواده های این افراد (همسر و فرزندان زیر 18 سال) پس از سه سال اقامت، صادر و به آنان تحویل داده می شود.

الزمات سرمایه گذاری

حداقل مبلغ لازم برای سرمایه گذاری در آلمان، 350.000 یورو می باشد که به شرح زیر است:

 • 250.000 یورو خرید املاک خارج از برنامه
 • 100.000 یورو سرمایه گذاری کارآفرینی به صندوق توسعه منطقه‌ای

کارآفرینان خویش فرما و سرمایه گذاران خارجی پس از سرمایه گذاری در آلمان، واجد شرایط دریافت مجوز اقامت موقت خواهند شد. مدت زمان اخذ این مجوز معمولا 2 یا 3 سال بوده و دارای 6 مرحله زیر می باشد:

 1. تهیه یک طرح تجاری
 2. بحث در مورد طرح تجاری با قسمت محلی تجارت و صنعت
 3. درخواست برای ویزا
 4. ورود به آلمان و ثبت نام در اداره ثبت محلی
 5. ثبت یک شرکت
 6. درخواست برای مجوز اقامت از طریق ارائه مدارک لازم

مدارک لازم برای اخذ اقامت آلمان

جهت دریافت هر کدام از مجوزهای اقامت آلمان، شما باید مدارک مربوط به آن را تهیه نمایید. این مدارک عبارتند از:

 • داشتن گذرنامه معتبر از کشوری دیگر
 • عدم سوء سابقه کیفری
 • تسلط به زبان آلمانی حداقل سطح B1
 • داشتن بیمه سلامت آلمانی
 • گواهی سلامت جهت اثبات سلامتی شما برای کار و یا تحصیل
 • دارای ثبات مالی جهت حمایت از خود و خانواده
 • نامه ای از طرف کارفرما با پیشنهاد شغلی و توضیحات (در صورت کار در آلمان)
 • نامه پذیرش از یکی از دانشگاه های آلمان (در صورت تحصیل در آلمان)
 • گواهی تایید ازدواج (در صورت ملحق شدن به همسر خود در آلمان)

اگر شما تمامی این مدارک را در اختیار دارید، شما می‌توانید پروسه درخواست خود را آغاز نمایید.

آلمان ویزا یا مجوز اقامت را تنها برای سرمایه گذاری املاک و مستغلات، اعطا نمی‌کند. بنابراین، این انتخاب برای سرمایه گذاران خارجی در دسترس نیست. بنابراین، شما جهت واجد شرایط شدن برای اقامت، باید یک سرمایه گذاری تجاری انجام داده و اشتغال‌زایی کنید. دارندگان مجوز اقامت می‌توانند بعد از اخذ مجوز اقامت خود، ملکی در آلمان خریداری نمایند.

خرید ملک در آلمان با برنامه مهاجرت ملاصدرا به شما این امکان را داده تا در کشورهای اروپایی بمانید. متقاضیانی که از کشورهای غیر اروپایی مانند چین، عربستان، ترکیه، ایران یا روسیه هستند، به محض اخذ اقامت در آلمان می‌توانند آزادانه در منطقه شنگن سفر کنند.

پروسه راه‌ اندازی کسب و کار در آلمان گام به گام بوده و به اسناد زیادی نیاز دارد. این مدارک پس از تهیه، باید به مراجع ذیربط ارائه شوند. حتی به هنگام اقدام برای دریافت مجوز اقامت از طریق سرمایه گذاری، مدارک ضروری بیشتری نیاز می باشد. وکلای مهاجرت هلدینگ بین المللی ملاصدرا، مراحل این روند را دانسته و می‌توانند مشاور مهاجرت قابل اعتماد شما در این زمینه باشند.

همچنین، هلدینگ بین المللی ملاصدرا شما را در اموری مانند افتتاح حساب بانکی، پرداخت سرمایه شرکت و یافتن مشاور مالیاتی راهنمایی می‌کند. این مرکز مدارک مورد نیاز دیگر از جمله برنامه تجارت، ثبت تجاری، قرارداد کاری، اساسنامه، نمایه شرکت، قراردادها و غیره را نیز در اختیار شما عزیزان قرار خواهد داد.