اخذ اقامت در ارمنستان

به منظور اخذ اقامت جمهوری ارمنستان، شما باید مجوز اقامت یک ساله خود را از سوی نهاد مدیریت عمومی مجاز دولت این کشور دریافت نمایید. متقاضیان خارجی باید از طریق مرزهای دولتی، با ارائه پاسپورت معتبر، ویزای ورود یا سند تاییدیه وضعیت اقامت، می تواند مجوز اقامت خود را از طرف نهاد مربوطه در ارمنستان دریافت کرده و وارد این کشور شوند.

 

شرایط اخذ اقامت ارمنستان

1- اگر فرد خارجی شرایط توجیهی اقامت خود را در ارمنستان برای مدت حداقل یک سال اثبات کند، اقامت موقت به آن شخص اعطا می شود. این شرایطی عبارتند از:

 • تحصیل
 • مجوز کار
 • ازدواج با یک شهروند ارمنی یا یک فرد خارجی مقیم قانونی ارمنستان
 • داشتن یک رابطه خانوادگی (پدر و مادر، برادر، خواهر، همسر، فرزند، پدربزرگ و مادربزرگ، نوه) با یک شهروند ارمنی یا یک خارجی مقیم قانونی ارمنستان
 • داشتن تابعیت ارمنستان
 • داشتن ریشه ارمنی
 • شرکت در فعالیت‌ های کارآفرینی
 • راه انداختن تجارت (کسب و کار)

2- اقامت موقت ارمنستان برای مدت یک سال همراه با تمدید به شما اعطا می‌شود. یک متقاضی برای تمدید اقامت موقت باید درخواست خود را حداقل 30 روز قبل از انقضای تاریخ اقامت خود به اداره مربوطه ارائه دهد.

 

مدارک لازم برای اخذ اقامت ارمنستان

 • نامه درخواست اقامت
 • 3 قطعه عکس رنگی
 • اصل و کپی پاسپورت معتبر به همراه ترجمه
 • مدارک دال بر شرایط اقدام برای مجوز اقامت و تمدید آن
 • گواهی سلامت و پزشکی
 • رسید پرداخت مالی

 

روش های اخذ اقامت ارمنستان

جهت اخذ تابعیت ارمنستان، می توانید از یکی از روش های زیر استفاده نمایید:

 1. تولد
 2. دریافت تابعیت و شهروندی ارمنستان
 3. احیاء شهروندی ارمنستان
 4. دریافت تابعیت ارمنستان به عنوان یک گروه
 5. مبنای مندرج در معاهدات بین المللی ارمنستان
 6. مبنای مندرج در قوانین ارمنستان
 7. راه اندازی یک فعالیت تجاری (کسب و کار)

 

اقامت دائم ارمنستان با دوره معتبر پنج ساله صادر شده که می‌تواند برای بیش از پنج سال تمدید گردد. جهت تمدید اقامت دائم این کشور، متقاضی باید حداقل 30 روز قبل از انقضای کارت اقامت خود، اقدام نماید. هر فرد 18 ساله که توانایی کار کردن داشته باشد، می‌تواند طبق شرایط زیر، برای شهروندی ارمنستان اقدام کند:

 • داشتن اقامت قانونی ارمنستان در سه سال گذشته
 • تسلط به زبان ارمنی
 • آشنایی با قانون اساسی ارمنستان

همچنین فرد می‌تواند بدون در نظر گرفتن دو شرط اول، اقامت ارمنستان را طبق شرایط زیر اخذ نماید:

 • ازدواج با یک شهروند ارمنی
 • داشتن یک فرزند از یک شهروند ارمنی
 • داشتن اجداد ارمنی
 • داشتن پدر یا مادر متولد ارمنستان یا دارای شهروندی این کشور در گذشته کهطی گذشت سه سال از رسیدن به سن 18 سالگی برای شهروندی ارمنستان درخواست داده باشند.

 

اقامت سرمایه گذاران در ارمنستان

ممکن است سرمایه گذاران خارجی در اقتصاد ارمنستان برای یکی از مجوزهای اقامت زیر واجد شرایط باشند:

 • صدور مجوز اقامت ویژه به شکل یک پاسپورت و با اعتبار 10 ساله
 • صدور مجوز اقامت دائم به شکل یک کارت و با اعتبار 5 ساله
 • صدور مجوز اقامت موقت به شکل یک کارت و با اعتبار 1 ساله

مسئولین مهاجرت (پلیس و خدمه امنیت ملی) ماهیت و مقدار سرمایه گذاری، مشاغل تعیین شده، مکان راه اندازی کسب و کار، ملیت سرمایه گذار و دیگر فاکتورهای واجد شرایط بودن برای دریافت مجوز اقامت را در نظر می‌ گیرند.

اقامت دانشجویان و کارمندان در ارمنستان

دانشجویانی که در مدارس و دانشگاه‌های ارمنستان ثبت نام کرده‌ اند، به طور کلی مجوز قابل تمدید اقامت موقت این کشور را برای یک سال دریافت خواهند کرد. کارمندان خارجی می‌توانند مجوز اقامت موقت یک ساله خود را بر اساس یک توافق نامه استخدامی امضا شده توسط کارفرمای ارمنی خود اخذ نمایند.

کار کردن بدون مجوز اقامت، ممکن است منجر به مجازات کارفرما و ابطال ویزا گردد. اگر تحصیل دانشجو یا شغل کارمند توسط مرکز آموزشی (مدرسه یا دانشگاه) یا کارفرما به پایان برسد، مجوز اقامت او می‌تواند کنسل شود.

اقامت افراد خانواده و ارمنی‌های قومی در ارمنستان

مجوزهای اقامت موقت یک ساله برای افراد خانواده شهروند ارمنی و سایر دارندگان مجوز اقامت در دسترس می باشد. اما حامی مالی و نوع مجوز اقامت ارمنستان، به وضعیت متقاضی اصلی بستگی دارد. در صورتی مجوز اقامت برای افراد خانواده صادر می شود که مدارک ارسال شده (مانند گواهی ازدواج یا گواهی تولد)، رابطه خویشاوندی آن ها را نشان دهد.

اشخاص حقیقی دارای اجداد ارمنی برای هر نوع مجوز اقامت (موقت، دائم یا ویژه) می توانند همانند شهروندان ارمنی واجد شرایط باشند. اما گاهی ممکن است یک فرد ارمنی به دلایلی مانند جلوگیری از ثبت نام و خدمات نظامی، مجوز اقامت ویژه را به شهروندی ترجیح دهد.

اقامت در ارمنستان از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در ارمنستان بخصوص در صنعت گردشگری، به سرعت در حال رشد بوده و سرمایه گذاران خارجی می‌توانند پس از مدتی، اقامت این کشور را برای خود و خانواده شان دریافت نمایند. همچنین، مزایای سرمایه گذاری در این کشور عبارتند از:

 • اخذ انواع اقامت (موقت، دائم یا ویژه)
 • بهره مندی از مزایای شهروندی
 • دریافت مجوز اقامت به مدت 30 الی 60 روز، با اعتبار 1 تا 10 سال
 • اخذ اقامت اعضای خانواده
 • عدم نیازی به زندگی در این کشور
 • نیاز به ارائه حداقل مدارک
 • شروع سرمایه گذاری از 20.000 دلار آمریکا

 

مراحل اخذ اقامت ارمنستان

 1. دریافت ویزا: شما می‌توانید در سفارت ارمنستان از کشور خود برای دریافت ویزا اقدام نمایید و کافی است تنها برای چند روز به ارمنستان سفر خواهید کرد.
 2. بازدید از ارمنستان: مدت زمان اقامت شما در ارمنستان تا حد زیادی به شرایط خودتان بستگی دارد. گاهی ممکن است در مواردی خاص، یک روز برای شما کافی باشد، اما معمولا باید برای حداقل دو هفته در ارمنستان بمانید.
 3. ثبت تجارت (کسب و کار): تجارت شما یا می‌تواند پس از رسیدن شما به ارمنستان و یا قبل از حضور شما توسط یک وکیل توانمند به ثبت برسد. نوع شرکت شما به شرایطی مانند ماهیت تجارت شما بستگی داشته و پس از ثبت، یک شماره شناسنامه مالیاتی و یک تمبر دریافت خواهد کرد.
 4. افتتاح حساب بانکی: برخی بانک‌ ها ممکن است از کار با افراد حقیقی موجود در لیست سیاه یا دارای ملیت خاص، امتناع کنند. معمولا، بانک ها به چندین ارز، بانکداری اینترنتی و کارت‌ های بدهی (ویزا یا مستر کارت) اجازه افتتاح حساب می‌دهند.
 5. مقدمات دفتری: اگر چه اجاره یا خرید دفتر و یا مقدمات تجاری از الزامات قانونی نیست، اما تا زمانی که مکان‌ تجاری مناسب ایجاد نشود، تجارت امکان پذیر نمی باشد. اگر ماهیت کار شما نیازی به فضای اداری نداشته باشد، نیازی به خرید یا اجاره دفتر نبوده و مامور امنیتی مصاحبه را در محل اقامت شما انجام خواهد داد.
 6. راه اندازی تجارت (کسب و کار): شما پس از شروع تجارت خود در ارمنستان، واجد شرایط هستید. در این مرحله، شما نه تنها به ارائه ثبت تجارت خود، بلکه به عملیاتی شدن آن نیز نیاز دارید. همچنین، لازم است تا جهت تقویت پرونده خود، مدارکی را جمع‌آوری و ارائه نمایید.
 7. تاییدیه پزشکی: تاییدیه پزشکی باید توسط یک بیمارستان در ارمنستان ارائه شود. مدت زمان بررسی پزشکی 30 دقیقه است که شامل X-Ray بوده، اما به تست خون نیاز نمی باشد.
 8. اقدام برای اخذ اقامت: تقاضا برای مجوز اقامت باید توسط یک وکیل خبره انجام شود. با این حال، هنگام ثبت درخواست باید در ارمنستان حضور داشته و اصل پاسپورت خود را به اداره مهاجرت ارائه نمایید. همچنین در این مرحله، پرداخت هزینه دولت ضروری است.
  در صورتی که دارای ویزای معتبر هستید، می‌توانید برای دریافت مجوز اقامت اقدام کنید. اما اگر بیش از زمان ویزا در ارمنستان حضور داشتید، پس از پرداخت جریمه می توانید جهت اخذ مجوز اقامت خود اقدام نمایید.
 9. مصاحبه: افسر امنیتی طی 8 الی 15 روز پس از ثبت درخواست اقامت شما، در محل کارتان مصاحبه حضوری انجام داده که معمولا بین 20 تا 30 دقیقه به طول می‌انجامد. هدف این مصاحبه اثبات قانونی و کارامد بودن تجارت (کسب و کار) شما می باشد. در صورت نیاز به مصاحبه دوم، این کار در اداره مهاجرت انجام خواهد شد.
 10. دریافت کارت اقامت: درخواست اخذ کارت اقامت معمولا بین 25 الی 40 روز تایید می‌شود و می‌توان آن را از اداره مهاجرت دریافت کرد. در این مرحله، به حضور شما نیازی نبوده و وکیل شما اقدامات لازم را پیگیری خواهد کرد.
 11. تقاضا برای افراد خانواده: شما هم زمان می توانید فرم تقاضای اخذ مجوز اقامت را برای خود و خانواده تان تکمیل کنید. افراد خانواده تنها باید مدارک خویشاوندی خود را ارائه داده و تا زمانی که مجوز اقامت متقاضی اصلی تایید می‌شود، منتظر بمانند.
 12. ثبت آدرس: شما 15 روز پس از صدور مجوز اقامت خود، لازم است تا آدرس محل اقامت خود را در ایستگاه پلیس محلی ثبت کنید. جهت اثبات آدرس خود، شما می توانید اجاره نامه یا سند مالکیت خود را ارائه یا آن را در بیانیه ای کتبی اعلام نمایید. آدرس محل سکونت شما بعد از 5 الی 10 روز توسط یک افسر پلیس محلی تایید خواهد شد.
 13.  گواهینامه رانندگی (SSN): شما پس از صدور مجوز اقامت و ثبت آدرس خود، می‌توانید برای اخذ شماره تامین اجتماعی (SSN) و گواهینامه رانندگی خود به راحتی اقدام نمایید.

 

هلدینگ بین المللی ملاصدرا می تواند از طریق مشاوران و وکلای خبره خود، جهت اقامت کوتاه مدت و یا بلند مدت شما در کشور ارمنستان، به شما راهنمایی ها را ارائه دهد. شما عزیزان می‌توانید در هر زمان که بخواهید از طریق هلدینگ ملاصدرا اقدام به اخذ ویزای اقامت ارمنستان کرده و در کمترین زمان به اهداف خود برسید.