اخذ اقامت در اسپانیا

اگر شما مقیم کشور غیر اروپایی بوده و می‌خواهید به اسپانیا سفر کنید، به مجوز اقامت این کشور نیاز دارید. در این خصوص، ویزاهای متفاوتی وجود دارند که متقاضیان با توجه به شرایط خود می توانند برای اخذ آن، اقدام نمایند. شما عزیزان بهتر است جهت پی بردن به این موضوع، با افرادی متخصص مشورت نمایید. از این رو، پیشنهاد ما به شما هلدینگ بین المللی ملاصدرا خواهد بود، زیرا:

 • شرایط شما را با دقت آنالیز و مناسب ترین نوع مجوز اقامت را برای شما تعیین می نماید.
 • شما را با تمامی مراحل قانونی دریافت مجوز اقامت اسپانیا آشنا خواهد کرد.
 • به شما در جمع‌آوری مدارک لازم کمک و آن ها را به مراجع مربوطه ارسال می نماید.

 

مراحل اخذ اقامت اسپانیا

زمانی که متقاضیان تمامی شرایط مربوط به اقامت قانونی در اسپانیا را داشته باشند، می توانند انجام مراحل دریافت مجوز اقامت این کشور را آغاز نمایند. در ادامه مطلب، این مراحل را به طور کامل شرح خواهیم داد:

 1. آماده سازی تمامی مدارک لازم برای دریافت ویزا و ثبت آن ها در کنسولگری کشور فرد متقاضی
 2. دریافت پاسخ کنسولگری پس از 2 الی 3 ماه
 3. درج مهر ویزا بر روی پاسپورت شخص متقاضی (در صورت مثبت بودن پاسخ کنسولگری)
 4. سفر به اسپانیا با مهلت یک ماهه
 5. ثبت اثر انگشت و دریافت کارت اقامت (TIE) پس از ورود به اسپانیا
 6. تعیین قرار ملاقات در دفتر پلیس اسپانیا

 

روش های اقامت در اسپانیا

اسپانیا به دلیل داشتن غذاهای متنوع، آب و هوای عالی، مناظر طبیعی فوق العاده و فرهنگ غنی، توانسته سالانه تعداد زیادی گردشگر و مهاجر خارجی را به سمت خود جذب نماید. افراد غیر اروپایی برای سفر یا مهاجرت قانونی به اسپانیا به منظور گردش، کار، تحصیل و زندگی، به ویزای این کشور بعنوان مجوز ورود نیاز خواهند داشت.

بر این اساس، در کشور اسپانیا سه نوع مجوز یا کارت اقامت وجود دارد که نوع آن به مدت زمان اقامت شما در این کشور بستگی خواهد داشت. در ادامه، به شرح کامل انواع مجوزهای اقامت در اسپانیا خواهیم پرداخت:

 1. اقامت موقت
  در صورتی که برای مدتی طولانی‌، قصد زندگی در اسپانیا را دارید، اقامت موقت بهترین گزینه‌ برای شماست. با داشتن مجوز اقامت موقت، شما امکان زندگی، تحصیل و کار در این کشور را بین 1 تا 2 سال خواهید داشت. هنگامی که این دوره تمام شده و شما همچنان الزامات اولیه را داشته باشید، می‌توانید مجوز اقامت موقت خود را برای 1 یا 2 سال دیگر تمدید کنید.
  بر اساس قانون اسپانیا، ویزای کوتاه مدت یا ویزای شنگن به شهروندان غیر اروپایی برای 90 روز، اجازه اقامت در این کشور را بدون کار کردن، می‌دهند. در واقع به این نوع ویزا، ویزای توریستی گفته می‌شود. همچنین، دریافت ویزای اقامت اسپانیا از طریق این نوع ویزا، امکان پذیر نبوده و باید از کشور خودتان اقدام نمایید.
 2. اقامت دائم
  پس از 5 سال زندگی بی وقفه در اسپانیا، شما دیگر اجازه تمدید ویزای خود را نداشته و برای اخذ اقامت دائم این کشور، واجد شرایط خواهید بود. ویزای اقامت دائم اسپانیا به شما اجازه کار و زندگی در این کشور را برای همیشه خواهد داد. شما نیز با استفاده از یک فرم درخواست و پاسپورت خود، می توانید کارت اقامت بلند مدت (دائم) خود را دریافت نمایید.

اخذ اقامت اسپانیا از طریق تجارت

شما می توانید اقامت اسپانیا را از طریق اخذ ویزای کارآفرینی و راه اندازی یک کسب و کار، دریافت نمایید. در صورت شروع پروژه‌ ای در اسپانیا، پروژه مورد نظر باید برای این کشور منافع اقتصادی داشته باشد. اما در صورتی که قصد تاسیس یک شرکت معمولی را دارید، دریافت مجوز کار بعنوان خویش فرما، بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

به منظور انجام پروژه ای در اسپانیا، نیاز به داشتن شرایطی است که در ادامه، به عناوین آن ها اشاره خواهیم کرد:

 1. پروژه در اسپانیا، باید در دراز مدت اشتغال ایجاد کرده و منافع اقتصادی موثری داشته باشد.
 2. پروژه باید فرصت‌ های سرمایه گذاری مناسبی را فراهم کند.
 3. مراحل عملی پروژه باید شامل سطح بالایی از تکنولوژی بوده و به پیشرفت اقتصاد اسپانیا کمک نماید.
 4. داشتن حق ثبت اختراع، نامه‌ های توصیه یا برخی از مشتریان، شانس شما را برای پذیرش درخواست افزایش می‌دهد.
 5. شما باید با تهیه یک طرح تجاری (Business Plan) برای کسب و کار خود، جزییات پروژه خود را شرح و میزان کارایی آن را بسنجید.

در ادامه مقاله، قصد داریم تا درباره مزایای اصلی دریافت ویزای کارآفرینی به شما توضیح دهیم. این مزایا عبارتند از:

 • شما بدون نیاز به گذراندن شرایط پیچیده درخواست ویزای کار، مجوز کار را دریافت خواهید کرد.
 • برخلاف بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی، به سرمایه قبلی نیاز نمی باشد.
 • ایجاد شغل الزامی نبوده، اما ایجاد اشتغال توسط راه اندازی پروژه بسیار ارزشمند می باشد. اگر کسب و کار خود را بدون کارمند شروع کنید، اداره تجارت درخواست راه اندازی و تمدید شما را رد نخواهد کرد.
 • با ویزای کارآفرینی، می توانید آزادانه به کشورهای محدوده شنگن سفر کنید.
 • برای درخواست مجوز تجاری، نیازی به سفر به اسپانیا نبوده و می‌توانید نماینده‌ ای را برای آن تعیین کنید.
 • شما می‌توانید برای اخذ مجوز اقامت اسپانیا، هم زمان با عضوی از خانواده خود که کسب و کاری را شروع کرده، اقدام نمایید. از این طریق، ویزای استارت‌ آپی را برای تمام اعضای خانواده خود دریافت خواهید کرد.

 

اخذ اقامت اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

دریافت اقامت اسپانیا با ویزای سرمایه گذاری، یکی از آسان‌ترین روش های شروع زندگی در این کشور می‌باشد. به منظور اخذ این نوع اقامت، مجوزی به نام ویزای طلایی وجود دارد. این مجوز به ملیت‌ های غیر اروپایی جهت دریافت اقامت اسپانیا به مدت یک سال همراه با داشتن گزینه تمدید، اعطا می‌شود.

جهت سرمایه گذاری در اسپانیا، به مبلغ 500.000 یورو نیاز بوده تا بتوانید پس از راه اندازی شرکت خود، به راحتی اقامتتان را دریافت نمایید. معمولا، سرمایه گذاری در اسپانیا از طریق خرید ملک انجام می‌شود. علاوه بر این، شما باید به اندازه کافی از تمکن مالی برخوردار بوده و بتوانید خود و خانوادتان را از نظر مالی حمایت کنید.

به این منظور، شما به تایید مبلغ حداقل 30.000 یورو به عنوان سرمایه گذار نیاز دارید. در صورتی که بخواهید برای اخذ ویزای اعضای خانواده خود اقدام نمایید، لازم است تا بیش از 10.000 یورو به ازای هر نفر پرداخت کنید. همچنین، هر فرد متقاضی باید از دولت اسپانیا بیمه سلامت خود را دریافت و در صورت داشتن سن قانونی، نباید از هیچ گونه سابقه کیفری برخوردار باشد.

 

شما عزیزان می توانید در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی در خصوص انواع ویزا و مجوز اقامت در اسپانیا، نحوه درخواست و مراحل آن، با وکلای هلدینگ بین المللی ملاصدرا تماس و از آن ها مشاوره بگیرید. تیم ملاصدرا در هر زمان، پاسخگوی سوالات شما بوده و از هیچ کمکی برای رسیدن به اهدافتان دریغ نخواهد کرد.