اخذ اقامت عمان

سرمایه گذاران خارجی که قصد زندگی و کار در عمان را دارند، معمولا باید توسط یک کارفرما یا افراد خانواده حمایت شوند. به منظور دریافت ویزای اقامت، آن ها به یک اسپانسر محلی و جواز کسب و کار از سوی وزارت کار نیاز دارند.

اگر چه، الزامات دریافت اقامت بر حسب ملیت متفاوت بوده، اما ممکن است در مدت کوتاهی تغییر کنند. بنابراین، بهتر است آن ها مرتبا از طریق سفارت، مورد بررسی قرار بگیرند. هنگامی که کارفرمایی از کارکنان خود حمایت می‌کند، آن ها می‌توانند اعضای خانواده خود را از نظر مالی حمایت نمایند.

بطور کلی، دو گزینه‌ برای حمایت مالی خانواده وجود دارد: “ویزای پیوستن خانواده” و “ویزای اقامت خانواده”.

لازم به ذکر است که فرزندان زیر 21 سال می‌توانند تحت حمایت مالی سرپرست خود قرار بگیرند.

 

دلیل سرمایه گذاری در عمان

عمان یک کشور پایدار و موفق در سیاست، اقتصاد و فرهنگ است. با بهره‌مندی از موقعیت مکانی استراتژیک عمان در آسیا، زیرساخت‌های دیجیتالی و فیزیکی مدرن با چشم‌انداز مالیاتی سودمند، می‌توان دریافت که چرا این کشور با رشد سریع به اولین گزینه برای سرمایه گذاران بین‌المللی تبدیل شده است. در ادامه مطلب، به توضیح بهترین روش های دریافت اقامت عمان خواهیم پرداخت:

بهترین روش های اخذ اقامت عمان

 • حمایت خانواده

هنگامی که شما توسط کارفرمای خود حمایت می‌شوید، شما می‌توانید از اعضای خانواده نیز حمایت کنید. بیشتر کارفرمایان در این کار به شما کمک خواهند کرد؛ در غیر این صورت این پروسه بسیار طولانی خواهد شد. همانطور که ذکر شد، دو نوع ویزای خانواده داریم، ویزای پیوستن خانواده (family joining visa) و ویزای اقامت خانواده (family residence visa).

ویزای اقامت خانواده برای اقوامی است که در گروه ویزای پیوست خانواده قرار نمی‌گیرند، مانند پدر بزرگ و مادر بزرگ یا خواهر و برادر. خواهرها و برادرها باید زیر 18 سال بوده و مدرکی دال بر اثبات درآمد نداشتن آن ها در خارج از عمان باید وجود داشته باشد.

افراد تحت حمایت مالی خانواده چه با حقوق و چه بدون حقوق، اجازه کار ندارند. هنگامی که این افراد ویزای خود را دریافت می‌کنند، از تاریخ صدور ویزا تا تاریخ ورود آن ها به عمان، 6 ماه زمان دارند. این ویزا برای دو سال از تاریخ ورود آن ها به عمان معتبر و قابل تمدید بوده و مجوز ورود چند باره آن ها به این کشور را نشان می دهد.

 • ویزای اقامت

بطور کلی، دو نوع ویزای اقامت وجود دارد: ویزا برای کارمند (حمایت توسط کارفرما) و ویزا برای اقامت (حمایت توسط خانواده). قبل از گرفتن یک ویزا، شما باید یک گواهی عدم اعتراض (NOC) اخذ نمایید. این تاییدیه رسمی اظهار می‌دارد که حامی عمانی شما و دولت هیچ اعتراضی در مورد ورود شما به این کشور ندارد. حامی شما باید مواردی از جمله پرداخت‌ها را در رابطه با ویزای شما سازماندهی نماید و به هنگام رسیدن به کشور عمان، شما را به ایستگاه پلیس سلطنتی عمان (ROP) به منظور ثبت اثر انگشت ببرد.

افراد مشغول به کار باید دارای مجوز کار و ویزای اقامت اشتغال باشند تا بتوانند برای هر یک از افراد خانواده خود ویزای اقامت (joining family) دریافت نمایند. در مورد این نوع ویزا باید ذکر شود که کار کردن با این ویزا حتی به صورت پاره وقت، غیر مجاز است. اگر شما می‌خواهید مشغول به کار شوید، باید ویزای کار دریافت نمایید. در صورتی که شما با اسپانسر همسر خود کار می‌کنید، مبادله ویزا می تواند به یک فرآیند ساده تبدیل شود.

اگر شما در جای دیگری مشغول به کار هستید، باید حمایت قبلی خود را به کارفرمای جدید انتقال دهید و تمام مراحل را از اول انجام دهید. اسپانسر جدید شما همچنین باید هر آنچه که لازم باشد را انجام دهد. بیشتر مهاجرانی که به دنبال کار بوده یا برای ویزای اقامت در عمان اقدام می‌کنند، باید گواهی سلامت را از کشور خود دریافت کنند. این تاییدیه اظهار می دارد که این افراد عاری از هر گونه بیماری واگیرداری می باشند.

 • حمایت توسط کارفرما

کارفرمای مورد نظر در عمان جهت حمایت از شما، از طریق یک کارمند آشنا با روش کار، تمام کاغذ بازی‌های اداری را باید انجام دهد. معمولا این کارمند با نام PRO شناخته شده که مسئول روابط عمومی می باشد. پس از تایید اقامت شما، کارفرما باید به طور مستقیم برای مجوز کار شما اقدام نماید.

به منظور اخذ مجوز کار، شما باید تمام مدارک ضروری و گواهی تحصیلی خود را تهیه نمایید. بعلاوه، لازم است تا تمامی گواهی‌های شما توسط یک وکیل یا دفتر اسناد رسمی و دفتر امور خارجه کشور خودتان تصدیق شوند. سپس، این اسناد و مدارک باید توسط سفارت عمان در کشور شما حتما امضا شوند.

 • ویزای عمان برای سرمایه گذاران خارجی

این ویزا تنها برای کارآفرینان و سرمایه گذارانی که جهت مدیریت تجارت خود به عمان مهاجرت کرده اند، قابل دسترس است. این ویزا برای دو سال معتبر و قابل تمدید بوده و برای سهام سرمایه داران در یک شرکت محلی ایده‌ آل می‌باشد. سرمایه گذاران می بایست مدارکی را تهیه کرده تا بتوانند ویزای اقامت را از اداره کل پاسپورت و اقامت عمان اخذ نمایند. مدارک لازم برای سرمایه گذاری در عمان عبارتند از:

 • گذرنامه معتبر متقاضی
 • کپی گواهی شراکت
 • مجوز کار از وزارت نیروی انسانی عمان
 • گواهی عضویت در صنعت و تجارت عمان

همچنین، حداقل سرمایه لازم برای راه اندازی کسب و کار در عمان و بالا بردن شانس تایید ویزا، 100.000 دلار آمریکا می‌باشد.

 • راه‌اندازی شرکت در عمان

عمان عضو اتحادیه عرب و بخشی از شورای همکاری خلیج فارس می باشد. مشاغل مختلف تحت قانون تجارت عمان اداره می‌شوند که از نظر ماهیت مشابه سایر کشورهای خاورمیانه است. این کشور در چند دهه گذشته، درگیر سیاست‌های اقتصادی مناسب جهت جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی در صنایع متنوعی بوده است.

اگر چه ممکن است برای شرکت‌های خارجی، سرمایه گذاری در عمان جذاب باشد، اما موانعی مانند بروکراسی، دریافت ویزا، صدور مجوز برای کارگران خارجی و تقسیم بین دولت و بخش خصوصی نیز وجود دارد. همچنین، بسیاری از شرکت‌های بین المللی در عمان باید بدانند که الویت استخدام در اکثر صنایع این کشور، با اتباع عمانی می باشد.

نوع سرمایه گذاری انتخاب شده توسط یک شرکت خارجی به محصولات و خدمات ارائه شده آن و نوع بازار آن بستگی دارد. علاوه بر این ها، فاکتورهای زیر باید در نظر گرفته شوند:

 • صنعت و نوع مشاغل قابل انجام
 • ملیت و افراد دفتر مرکزی
 • حضور توافق نامه‌ های تجاری یا روابط موجود

مکان: مکان فاکتور دیگری برای سرمایه گذاری بحساب می آید. هر شهر یا منطقه قوانین، هزینه‌ها و دسترسی متفاوتی نسبت به دیگری دارد. اگر چه عمان کشور کوچکی است، اما همیشه پیشنهاد می‌شود که برای مشاوره به متخصصان خبره و قانونی در این رابطه مراجعه شود.

زبان: عربی زبان رسمی کشور عمان است، اما انگلیسی، بلوچی، اردو و برخی لهجه‌های هندی نیز در عمان صحبت می‌شوند. بطور کلی، زبان انگلیسی در مدارس به نوجوانان تدریس شده و بصورت گسترده‌ای در ارتباطات تجاری استفاده می‌گردد. شرکت‌های خارجی و سرمایه گذاران می‌توانند به چند طریق، کسب و کار خود را تاسیس کنند که عبارتند از:

 • شرکت با مسئولیت محدود
 • شرکت سهامی
 • شعبه
 • آژانس تجاری
 • دفتر نمایندگی تجاری

شرکت با مسئولیت محدود

شرکت LLC (مسئولیت محدود) معمول‌ترین نوع تجارت مورد استفاده در عمان است. تجارت تحت نام شرکت فعالیت کرده و مالکیت شرکت به شکل سهام موجود در سرمایه آن است. در شرکت‌های با مسئولیت محدود، مسئولیت هر سهامدار محدود به بخشی از سرمایه‌های او بوده و مدیران (نه سهامداران) شخصا وظیفه مدیریت شرکت را بر عهده دارند.

شرکت سهامی

شرکت سهامی (SAOC) در اکثر کشورها معادل شرکت دولتی شناخته می شود. شرکت‌های سهامی به دو دسته تقسیم می شوند که شرکت های سهامی عام و شرکت های سهامی خاص نام دارند. شرکت سهامی عام سهام خود را به مردم ارائه می‌دهد، درحالی که شرکت سهامی خاص، برعکس عمل می کند.

تاسیس شعبه

یک شعبه خارجی به اشخاص و شرکت‌های غیر عمانی این امکان را می‌دهد تا با حضور حقوقی محدود، در عمان تجارت کنند. دفتر شعبه در اصل، رد پای یک شرکت خارجی در عمان است که اجازه می‌دهد تا فعالیت‌های بسیار محدودی در این کشور انجام شود.

دفتر نمایندگی تجاری

یک دفتر نمایندگی تجاری در واقع برای اهدافی مانند حضور قانونی شرکت‌ خارجی در عمان، انجام تحقیقات بازار، تبلیغات، بازاریابی و امور اداری با سایر نهادهای تجاری این کشور تاسیس می شود. دفاتر نمایندگی مجاز به شرکت در فعالیت‌های تجاری سودآور نیستند؛ در حالی که انجام واردات توسط آن ها، محدود به نمونه‌هایی است که برای اهداف تبلیغاتی استفاده می‌شوند.

آژانس تجاری

یک آژانس تجاری توافقی است که به موجب آن، یک بازرگان یا یک شرکت تجاری در عمان مسئولیت ترویج یا توزیع محصولات یا خدمات یک نهاد خارجی را بر عهده می گیرد. مگر آن که شخصی خارجی مطابق با قرارداد دولت، مشاغلی را در عمان انجام دهد که به عامل عمانی احتیاج دارد. هدف اصلی یک آژانس تجاری، صادرات کالا و خدمات به عمان توسط یک شرکت خارجی است که نیازی به حضور تجاری آن نمی باشد.

 

اگر به مشاوره اختصاصی جهت ثبت شرکت خود در عمان نیاز دارید، اگر به فکر اشتغال‌زایی و تولید درآمد و روش‌های اخذ ویزای عمان هستید، می توانید به هلدینگ بین المللی ملاصدرا مراجعه نمایید. اطمینان داشته باشید که ما تمامی اقدامات را بصورت قانونی و به بهترین نحو برای شما انجام خواهیم داد. جهت کسب اطلاعات بیشتر، می توانید با مشاورین ما تماس بگیرید.