اخذ اقامت روسیه

روسیه بزرگترین کشور جهان، دارای منابع طبیعی فراوان مانند ذخایر نفت و گاز بوده که آن را برای سرمایه گذاران خارجی جذاب نموده است. روسیه دارای بازار مصرف بیش از 140 میلیون نفر، نیروی کار تحصیل کرده و قابلیت تحقیق و تولید پیشرفته در زمینه فناوری می باشد.

کسانی که قصد اقامت در روسیه را دارند، بایستی مجوز اقامت این کشور را دریافت نمایند. بطور کلی، روسیه برای مهاجران خارجی، دو نوع مجوز اقامت صادر می‌کند: “مجوز اقامت موقت” و “مجوز اقامت دائم”.

متقاضیان دریافت اقامت روسیه با اخذ مجوز مخصوص، می توانند پس از مدتی، جزو شهروندان این کشور محسوب شوند. لازم به ذکر است که این متقاضیان باید قبل از اقدام برای اخذ مجوز اقامت دائم روسیه، اقامت موقت این کشور را دریافت نمایند.

خوشبختانه، دولت روسیه برای اتباع خارجی ای که واجد شرایط دریافت مجوز اقامت هستند، قوانین و مقرراتی را وضع نموده است. بر اساس قانون جدید مهاجرت، تمامی خارجی هایی که در صدد اخذ اقامت روسیه هستند، باید اطلاعاتی درباره زبان، تاریخ و قوانین روسیه داشته باشند.

 

روش های اخذ اقامت روسیه

بطور کلی، دریافت مجوز اقامت در کشور روسیه به دو صورت زیر امکان پذیر می باشد:

اخذ اقامت موقت روسیه

شهروندان خارجی دارای ویزای اقامت موقت روسیه، از حقوق اجتماعی مشابه با شهروندان روسی برخوردار می باشند. مجوز اقامت موقت روسیه برای مدت سه سال توسط خدمات مهاجرت فدرال صادر می‌شود، اما باید هر ساله مورد تایید این مرکز قرار بگیرد.

شهروندان خارجی دارای مجوز اقامت موقت در روسیه، تنها پس از دریافت ویزای ورود و خروج، مجاز به ترک این کشور هستند. جهت اخذ این مجوز، لازم است تا فرد متقاضی یکی از موارد زیر را داشته باشد:

 • متولد روسیه باشد.
 • دارای خانواده روسی باشد.
 • با شهروندی روسی ازدواج کند.
 • سرمایه گذار یا تاجری در روسیه باشد.
 • در خدمت ارتش روسیه ثبت نام کرده باشد.

اخذ اقامت دائم روسیه

اولین قدم برای دستیابی به شهروندی روسیه، دریافت مجوز اقامت روسیه می‌باشد. مجوز اقامت دائم روسیه را می توان پس از اخذ ویزای اقامت موقت آن (پس از گذشت 2 سال) دریافت کرد. همچنین، مجوز اقامت دائم این کشور اروپایی برای دوره‌ ای 5 ساله اعتبار داشته و بدون هیچ محدودیتی قابل تمدید خواهد بود.

با این حال، همانند ویزای اقامت موقت، ویزای اقامت دائم روسیه نیز باید سالیانه مورد تایید قرار گیرد. همچنین، شهروندان خارجی دارای ویزای اقامت دائم روسیه، می‌توانند از این کشور خارج شده و بدون اخذ مجوز کار، در این کشور مشغول به کار شوند.

 

اخذ اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری

در سال 2014، روسیه وارد لیست کشورهایی شد که قادر به تولید برنامه‌های ویژه‌ برای سرمایه گذاران خارجی بودند. این برنامه که به عنوان ویزای سرمایه گذاری در تجارت شناخته می‌شود، شرایط مطلوبی را برای کارآفرینان خارجی فراهم می‌کند که تا بتوانند مجوز اقامت روسیه را از طریق سرمایه گذاری دریافت نمایند. سرمایه گذاران خارجی، جهت اخذ این مجوز لازم است موارد زیر را رعایت کنند:

 • حداقل مقدار لازم برای سرمایه گذاری 100.000 USD می‌باشد.
 • مبلغ سرمایه باید از یک منبع قانونی استخراج شود.
 • سرمایه گذاری باید در صنایع ویژه مانند نفت و گاز، کشاورزی، انرژی، پزشکی، تکنولوژی، تحقیق و اختراع انجام گیرد.
 • متقاضی می بایست قبل از اقدام جهت اخذ مجوز اقامت از طریق سرمایه گذاری، به مدت 90 روز در روسیه زندگی کند.

دولت روسیه به منظور توسعه اقتصادی، در ازای سرمایه گذاری 10 میلیون دلاری در خاور دور، طرح تابعیت ساده روسیه را از سال 2015 راه اندازی کرده است. سرمایه گذاری باید طی 2 سال تکمیل شده و صاحب سرمایه پس از دریافت تابعیت روسیه، باید به مدت 3 سال آن را نگه دارد. حداقل مقدار سرمایه گذاری در کشور روسیه برای افراد خارجی به قرار زیر است:

 • پروژه مراقبت‌های بهداشتی: 1.000.000 دلار آمریکا
 • پروژه کشاورزی: 3.000.000 دلار آمریکا
 • پروژه تفریحی: 5.000.000 دلار آمریکا
 • پروژه صنعتی: 10.000.000 دلار آمریکا
 • پروژه حمل و نقل و تدارکات: 20.000.000 دلار آمریکا
 • پروژه استخراج معادن: 100.000.000 دلار آمریکا

از جمله مزایای اخذ اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری، مدت زمان کوتاه پروژه هاست که حدود یک ماه به طول می انجامد. از تاریخ 2 ژوئیه 2019، شهروندان روسی جهت ورود به 116 کشور دنیا، نیازی به ویزا نداشته و در هنگام ورود، آن را دریافت می‌کنند.

ساختار قانونی سرمایه گذاری در روسیه

اغلب سرمایه گذاران هنگام انتخاب بین ساختارهای قانونی برای تجارتشان در روسیه، با مشکلاتی مواجه می‌شوند. در زیر، برخی از این انتخاب‌ها ارائه شده اند:

 • فروش مستقیم
 • قرارداد توزیع کالا
 • دفتر نمایندگی یا شعبه
 • شرکت تابعه روسیه

یک شخص حقوقی خارجی می‌تواند از طریق یک دفتر نمایندگی (RO) یا شعبه، حضور خود را در روسیه فراهم کند. یک دفتر نمایندگی یا شعبه، یک شخص حقوقی روسی نیست، بلکه بخش حقوقی یک شخص خارجی می‌باشد. بنابراین دفتر مرکزی، مسئولیت کامل تعهدات و اقدامات آن را به عهده خواهد گرفت.

دفتر نمایندگی مجاز به انجام برخی فعالیت‌های آماده سازی و حمایتی برای دفتر مرکزی خود می باشد. از طرف دیگر، شعبه قادر به انجام فعالیت‌هایی مانند اجرای قراردادهای فروش است که توسط دفتر مرکزی انجام می‌شود. بسته به حوزه فعالیت‌ها، دفتر نمایندگی و شعبه حق دارند تا یک حضور مالیاتی در کشور روسیه برای شرکت مرکزی خود ایجاد نمایند.

یک شخص حقوقی خارجی می‌تواند حضور خود در روسیه را از طریق یک شرکت تابعه روسی فراهم کند. پر طرفدارترین ساختارهای تجاری در روسیه، شرکت با مسئولیت محدود (LLC) و شرکت‌ سهامی (JSC) می‌باشند. در یک شرکت با مسئولیت محدود، واحدهای مشارکت قابل انتساب به سهامداران طبق قانون اوراق بهادار روسیه، به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته نمی‌شوند.

در یک شرکت سهامی، سهام به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته شده که مشمول ثبت نام در خدمات بازارهای مالی فدرال می باشد. شرکت سهامی در روسیه به دو صورت عمومی (OAO) و خصوصی (ZAO) تاسیس می شود.

در روسیه، اغلب شرکت‌های خارجی از LLC برای انجام مشاغل متعلق به این کشور استفاده می‌کنند. بسیاری از مفاد قوانین LLC با JSC شباهت داشته اما، تفاوت‌های خاصی بین این دو نوع شرکت نیز وجود دارد. بطور کلی، سرمایه گذاران خارجی اجازه تاسیس LLC یا JSC را دارند ولیکن، یک شخص حقوقی نمی‌تواند یک از این دو را به عنوان یک شرکت تک نفره (100 درصد متعلق به خود) تاسیس نماید.

 

مدارک لازم جهت اخذ اقامت روسیه

برای هر نوع اخذ اقامت روسیه، هر شهروند خارجی می بایست مدارک زیر را به مقامات مهاجرت ارسال کند:

 • یک فرم درخواست اقامت
 • پاسپورت معتبر
 • چهار قطعه عکس پاسپورتی
 • اظهارنامه بانکی جهت اثبات درآمد
 • گواهی سلامت جهت تایید سالم بودن فرد متقاضی

 

هلدینگ بین المللی ملاصدرا می‌تواند از طریق وکلای زبده خود، به کسانی که قصد اخذ اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری را دارند، کمک کند. این مرکز می‌تواند به مشتریان خود الزامات مهاجرت و دریافت اقامت این کشور را توضیح داده و با استفاده از ارائه مستنداتی، آن ها را راهنمایی نماید. جهت کسب هر گونه اطلاعاتی در این زمینه، تنها کافی است که با مشاوران ملاصدرا تماس حاصل فرمایید.