با ثبت بین المللی برند، خود را در سطح جهانی مطرح کنید!

طبق کنوانسیون پاریس صاحب علامت تجاری (شخص حقیقی یا حقوقی ) می تواند تعدادی تقاضانامه برای ثبت علامت خود در ادارات کشور های مختلف به زبان های گوناکون و با هزینه های متفاوت تودیع نماید.

برای سهولت ثبت برند بین المللی تعدادی از کشور های عضو کنوانسیون پاریس ، سیستم مادرید را به عنوان دستورالعمل ثبت بین المللی علامت تجاری تصویب کردند.

ایران از سال 82 به سیستم مادرید ملحق شده است. بنابراین فرد متقاضی با ثبت برند ابتدا در کشور مبدا می تواند علامت تجاری خود را در سیستم مادرید به ثبت برساند.

و تنها با یک اظهارنامه در صورت تمایل می تواند علامت تجاری خود را در 86 کشور عضو سیستم مادرید به ثبت برساند.

ثبت بین المللی برند

ثبت برند بین المللی (مادرید)

دغدغه بسیاری از تجار و بازرگانان عزیز کشورمان که به کار صادرات و واردات کالا مشغولند. ثبت برند در کشورهای دیگر نیز می باشد. تا از کپی برداری نام تجاری خود جلوگیری کنند.

در واقع این بازرگانان عزیز کشورمان باید ابتدا در ایران به ثبت برند لاتین بپردازند. سپس در کشور های مد نظر برای ثبت همان برند اقدام کنند.

برای ثبت برند و علائم تجاری در کشور های مختلف با ارائه تقاضانامه های متعدد با زبان های مختلف و هزینه های متفاوت می توان اقدام کرد و به ثبت برند پرداخت.

برای سهولت در ثبت برند مادرید بین المللی 86 کشور عضو کنوانسیون پاریس با هم متحد شده اند و تحت عنوان سیستم مادرید، یک دستورالعمل بین المللی برای ثبت برند به تصویب رسانده اند.

بنابراین برای ثبت برند در سطح بین الملل به جای چندین تقاضانامه ی متعدد، با یک تقاضانامه تحت سیستم مادرید می توان برند خود را در همه ی کشور های عضو این سیستم به ثبت رساند.

 مزیت ثبت بین المللی برند و علائم تجاری در سیستم مادرید چیست؟

ثبت بین المللی برند در ابتدا باید در كشور مبداء صورت گیرد و سپس  با تعیین كشورهای مورد نظر درسطح بین المللی انجام می شود امتیاز سیستم مادرید این است كه متقاضی با ارائه یك اظهارنامه بین المللی از طریق وایپو میتواند در همه ی 86 کشور عضو یا تعدادی از آن ها برند خود را به ثبت برساند.
بنابراین مزیت ثبت بین المللی در ساده، ارزان و موثر بودن آن می باشد، یعنی تنها بوسیله یك تقاضانامه بین المللی واحد به یك زبان (فرانسوی، انگلیسی یا اسپانیولی) و پرداخت یك تعرفه به فرانك سوئیس، تحصیل و تامین حمایت از علائم تجارتی یا خدماتی دركشورهای تعیین شده در فرم درخواست میسر میگردد.

همچنین درصورتیكه هرگونه تغییری درعلامت ثبت مبداء ازطرف دارنده آن صورت گیرد از قبیل تغییر نام، آدرس، مالكیت، تمدید و مانند آن، میتوان با تكمیل فرمهای مربوطه و پرداخت هزینه ای اندك تغییرات مزبور را درسطح بین المللی اعمال نمود.

مدارک لازم برای ثبت بین المللی برند و علائم تجاری (تحت سیستم مادرید)

 • ارائه تقاضانامه برای ثبت بین المللی برند و علائم تجاری به اداره ثبت علائم تجاری (باید در نامه اسامی کشورهایی که قصد ثبت برند در آن ها را دارید درج کنید.)
 • معرفی نامه برای شرکت ها و اشخاص حقوقی بر روی سر برگ شرکت به همراه امضاء اعضای هیئت مدیره و دارندگان حق امضاء و در صورت مراجعه وکیل رسمی ارائه ی وکالتنامه دادگستری
 • کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره و دارندگان حق امضاء (یا کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی اشخاص حقیقی)
 • اخذ کارت بازرگانی
 • کپی آگهی تاسیس شرکت
 • کپی روزنامه رسمی شرکت
 • کپی روزنامه آخرین تغییرات شرکت در صورت وجود
 • ارائه ی اظهارنامه یا اصل گواهی ثبت علامت تجاری درایران جهت رؤیت و کپی آن جهت ضبط در پرونده
 • تکمیل فرم مخصوص لاتین بعد از مشخص کردن کشور های مد نظر برای ثبت (باید فرم با دقت و به درستی پر شود)
 • ارائه ی برگه محاسبه هزینه ها همراه با مهر و امضاء متقاضی (Fee Calculation)
 • رسيد مربوط به پرداخت هزينه بررسي اظهارنامه ثبت بين المللي برند
 • ارائه وکالتنامه به ثبت ملاصدرا