ثبت شرکت تضامنی

در صورتی که افرادی قصد راه اندازی کسب و کاری با ضمانت بیشتر را داشته باشند و یک یا چند نفر از آن ها بخواهند تمامی تعهدات و مسئولیت های شرکت را ضمانت نمایند، باید شرکت خود را با عنوان تضامنی به ثبت برسانند.
در این متن، تلاش شده تا علاوه بر تعریف شرکت تضامنی، به توضیح قوانین، مدارک مورد نیاز و مراحل ثبت آن بطور کامل بپردازیم. با این وجود، در صورت داشتن هر گونه ابهامی، شما عزیزان می توانید با تیم کارشناسان هلدینگ بین المللی ملاصدرا تماس گرفته و سوالات خود را برای آنان مطرح نمایید.

تعریف شرکت تضامنی


شرکت تضامنی توسط دو یا چند نفر تشکیل شده که معمولا با ضمانت بیشتری به فعالیت های تجاری پرداخته و تمام شرکا در صورت کافی نبودن بودجه شرکت، مسئول تعهدات و قروض آن می باشند. تاسیس یک شرکت تضامنی می تواند توسط هر فردی انجام شده و آن فرد باید حتما شرکت را ضمانت نماید.
از آنجایی که وظایف شرکت تضامنی بسیار سنگین است، هر شخصی (حقیقی و حقوقی) تمایل به تاسیس آن ندارد؛ مگر این که نوع فعالیت آن نیاز به ثبت چنین شرکتی را داشته باشد. همچنین، شرکای این نوع شرکت ها افراد بالغی بوده که لزوما در حوزه تجارت نیستند.
دلیل اصلی انتخاب و ثبت شرکت تضامنی توسط برخی اشخاص حقیقی یا حقوقی این است که می خواهند اعتماد مشتریان را به خود جلب نمایند. زیرا مشتریان می توانند برای حل مشکلاتی که با آن ها مواجه می شوند، از اشخاص حقیقی شرکت (نه کل شرکت) کمک های لازم را دریافت نمایند.

قوانین شرکت تضامنی


 • شرکتنامه تنها به شرط موافقت تمامی شرکای شرکت، قابل تغییر می باشد.
 • جهت افزایش اعتبار و ضمانت شرکا، عبارت تضامنی و حداقل نام یکی از آن ها باید در نام شرکت قید شوند.
 • سرمایه اولیه ثبت این نوع شرکت، حداقل یک میلیون ریال بوده که در اختیار مدیران شرکت قرار می گیرد.
 • قبل از تاسیس شرکت، سرمایه نقدی آن باید به حساب بانکی شرکت واریز شود.
 • تقویم فهرست سرمایه غیر نقدی شرکا باید به اداره ثبت شرکت ها جهت بررسی، ارائه شود.
 • هر شریکی تنها به شرط رضایت تمام شرکا، اجازه نقل و انتقال سهم خود به دیگری را دارد.
 • میزان سود و منافع دریافتی هر یک از شرکا از شرکت، به میزان سهم الشرکه آن ها بستگی دارد.
 • حتی در صورت بالا بودن میزان قروض شرکت، هیچ کدام از شرکا با هر سهمی که دارند، نمی توانند از پرداخت آن ها امتناع نمایند.
 • اگر شریکی که اسم او در نام شرکت قید شده به هر دلیلی، دیگر در شرکت حضور نداشته باشد، نام او از اسم شرکت حذف و نام شریک دیگری جایگزین آن خواهد شد.

مراحل ثبت شرکت تضامنی


  1. مراجعه به شرکت مشاور
  2. عقد قرارداد با شرکت مشاور
  3. ارائه مدارک لازم به
  4. کارشناسان مربوطه
  5. ثبت شرکت با عنوان تضامنی

مدارک لازم برای ثبت شرکت تضامنی


 • اساسنامه شرکت در ۲ نسخه
 • تقاضانامه ثبت شرکت در ۲ نسخه
 • صورت جلسه هیئت مدیره در ۲ نسخه
 • صورتجلسه مجمع عمومی موسسین در ۲ نسخه
 • جواز کسب در صورت نیاز
 • فرم تکمیل شده انتخاب نام شرکت
 • کپی برابر اصل مدارک شناسایی تمامی شرکا، مدیران و اعضای هیئت نظارت
 • اصل گواهی عدم سوء پیشینه شرکا و مدیران
 • اصل وکالتنامه شرکت (در صورت داشتن نماینده قانونی)
مشاورین هلدینگ ملاصدرا

درخواست مشاوره

متقاضی عزیز، شما می توانید جهت درخواست مشاوره رایگان، با وارد نمودن شماره تلفن خود در فرم زیر و یا از طریق دیگر راه های ارتباطی اعلام شده در صفحه تماس با ما، با کارشناسان هلدینگ بین المللی ملاصدرا تماس حاصل فرمایید.

یکی دیگر از انواع شرکت‌ها که توسط هلدینگ بین المللی ملاصدرا به ثبت می‌رسد، شرکت تضامنی است. شرکت تضامنی با دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی و تحت یک نام خاص برای انجام فعالیت‌ها و امور تجاری تشکیل می‌شود. بر طبق قانون تجارت در صورتی که دارایی و سرمایه شرکت برای تادیه تمامی قروض شرکت به اندازه کافی نباشد، آنگاه مسئولیت پرداخت قروض با هر یک از شرکا می‌باشد.

اعتبار شرکای شرکت نقش موثری در اصالت شرکت دارد و میزان سرمایه گذاری آنها اهمیت چندانی در این مورد ندارد. به عبارتی دیگر مسئولیت شرکا در شرکت تضامنی، محدود به سرمایه نیست و به اعتبار شخصیت شرکا بستگی دارد. می‌توان گفت که شرکت تضامنی معتبرترین شرکت در بین انواع شرکت‌ها می‌باشد.

کارشناسان هلدینگ بین المللی ملاصدرا مهمترین اصول شرکت تضامنی را مسئولیت تضامنی شرکا، ذکر شرکت تضامنی در نام شرکت و غیر قابل انتقال بودن سهم الشرکه می‌دانند. در شرکت تضامنی، شرکا نمی‌توانند سهم خود را به دیگری انتقال دهند، مگر در صورتی که تمام شرکا رضایت داشته باشند. این هلدینگ زمانی را برای تشکیل شرکت تضامنی مناسب می‌داند که تمام سرمایه نقدی تادیه شود، به این معنا که تمام سرمایه از همان ابتدا باید پرداخت شود و تمامی سهم الشرکه غیر نقدی تسلیم گردد.

تشکیل شرکت تضامنی می‌تواند قبل از ثبت تشکیل شود. متخصصان ملاصدرا اظهار دارند که شرکت تضامنی می‌تواند از مشارکت دو یا چند شرکت دیگر تشکیل گردد. به دلیل اینکه در شرکت تضامنی، شرکا باید نسبت به اشخاص ثالث مسئول باشند بنابراین در نام شرکت‌های تضامنی باید کلمه تضامنی ذکر گردد و حداقل نام یکی از شرکا به همراه نام شرکت آورده شود. اگر نام تمامی شرکا در اسم شرکت ذکر نشود باید در انتها عبارت (و شرکا) یا (و برادران) آورده شود.

ثبت ملاصدرا اظهار دارد که قانون گذار، میزان حداقلی برای سرمایه اولیه شرکت تضامنی تعیین نکرده است. بر همین اساس، میزان سرمایه اولیه شرکت‌های تضامنی هر مقداری که شرکا بخواهند می‌تواند باشد. در واقع سرمایه شرکت تضامنی می‌تواند از نوع وجه یا غیر نقد و حتی فعالیت باشد. آورده‌های غیر نقدی به وسیله شرکا تقویم می‌شود و در شرکتنامه قید می‌گردد.

ثبت ملاصدرا اظهار دارد که سفته یا چک نمی‌تواند به عنوان سرمایه نقدی شرکت تلقی شود و حتما باید با پول نقد پرداخت شود. شرکت تضامنی هم از نظر موضوعی و هم از نظر شکلی، یک شرکت تجاری می‌باشد. بنابراین شما نمی‌توانید از شرکت تضامنی در امور غیر تجاری استفاده کنید. به همین علت، موضوع شرکت به یک عمل تجاری یا اعمال تجاری گوناگون محدود می‌شود. کارشناسان هلدینگ بین المللی ملاصدرا تاکید دارند که مدیران شرکت تضامنی به عنوان وکیل تلقی می‌شوند و مسئولیت و اختیارات آنان همان چیزی است که در شرکتنامه یا اساسنامه ذکر شده و شرکا با آن موافقت کرده‌اند. ثبت ملاصدرا به واسطه اعتبار خود میان مشتریان، یکی از برترین موسسات ثبت شرکت تضامنی در ایران می‌باشد.

سهامداران در شرکت تضامنی دارای خصوصیت‌های ویژه‌ای هستند. از این خصوصیات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. سهامداران باید تابعیت ایران داشته و در ایران سکونت کنند، از یکی از ادیان رسمی ایران پیروی کنند، صلاحیت فردی داشته و در شبکه بانکی کشور سابقه چک برگشتی سوء اثر نشده نداشته باشند، بدهی غیر تجاری به موسسات اعتباری نداشته باشد، در شرکت‌های دیگر سمت مدیر عامل نداشته یا عضو هیئت مدیره در جای دیگر نبوده و یا به طور هم زمان سهمی در شرکت‌های دیگر نداشته باشند.

شما می‌توانید جهت ثبت شرکت تضامنی با ثبت ملاصدرا تماس گرفته و مدارک خود را آماده سازید. بعد از تکمیل مدارک می‌توانید آنها را به کارشناسان ملاصدرا ارائه دهید تا آنها بتوانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن شرکت شما را به ثبت برسانند. به گفته کارشناسان ملاصدرا شما برای ثبت شرکت تضامنی به تنظیم شرکتنامه و اساسنامه نیاز دارید. شرکتنامه شما باید طبق قانون تنظیم شود. همچنین به این دلیل که شرکتنامه، سرمایه شرکت را قید می‌کند، چند نکته از موارد درج شده در اساسنامه باید در آن ذکر شود.

در صورتی که در شرکتنامه ترتیب دیگری مقرر نشده باشد، منافع شرکت تضامنی به نسبت سهم الشرکه بین شرکا تقسیم می‌شود. کارشناسان ملاصدرا تاکید دارند که مواردی از جمله نام شرکت، موضوع شرکت، مدت شرکت، میزان سرمایه و سهم الشرکه هر کدام از شرکا اعم از نقدی و غیر نقدی، نام شریک، نحوه تقسیم سود و زیان و مسائل دیگر که مطابق با اساسنامه است باید در شرکتنامه درج شود.

 

شرکت تضامنی

هر گاه دو یا چند نفر قصد شروع یک فعالیت تجاری با ضمانت بیشتر را داشته و یک یا چند نفر از شرکا تمامی مسئولیت ها و تعهدات شرکت را تضمین نمایند، نوع ثبت شرکت تضامنی نام دارد. اصولا افراد به دلیل مسئولیت زیاد تمایل به ثبت شرکت تضامنی ندارند، مگر اینکه به دلیل نوع فعالیتشان مجبور به ثبت این نوع شرکت شوند.

در هنگام نام گذاری شرکت تضامنی، باید عبارت “شرکت تضامنی” و حداقل نام یکی از شرکا در آن قید شود. همچنین، حداقل سرمایه اولیه برای این نوع ثبت شرکت، یک میلیون ریال می باشد.

 

 

به منظور تاسیس این نوع شرکت، باید شرکت‌نامه آن تنظیم و در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت گردد. علاوه بر این، باید هنگام ثبت شرکت تضامنی به نکات دیگری نیز توجه کرد.

جهت تشکیل شرکت تضامنی باید حداقل دو نفر پیشقدم شوند. شرکای آن لازم است عاقل و بالغ باشند، اما تاجر بودن آن ها لازم نیست. علاوه بر اشخاص حقیقی که من و شما هستیم، اشخاص حقوقی مثل شرکت‌های دیگر نیز می‌توانند به عنوان شریک وارد شرکت تضامنی شوند.

مراحل:

– مشاوره با ثبت ملاصدرا

– انعقاد قرارداد

– تهیه مدارک لازم

– تعیین نام شرکت

– امضاء اساسنامه و فرم های مورد نیاز

– طی نمودن مراحل اداری در اداره ثبت شرکت‌ها توسط وکلای ثبت شرکت ملاصدرا (حداکثر زمان مورد نیاز 30 روز)

– آماده سازی مدارک و تحویل به مشتری

×