ثبت شرکت سهامی عام

ثبت شرکت های سهامی عام

هلدینگ بین المللی ملاصدرا تجربه کاری حرفه‌ای در زمینه ثبت شرکت سهامی عام دارد. توجه داشته باشید که برای ثبت شرکت سهامی عام دو مرحله تاسیس و پذیره نویسی باید انجام گردد. شما می‌توانید با انجام مراحل مادی و حقوقی با کمک ثبت ملاصدرا، شرکت خود را با رعایت قراردادها تاسیس کنید.

در هنگام تاسیس شرکت سهامی عام، شما باید این نکته را در نظر داشته باشید که 30% از سرمایه این شرکت به وسیله  فروش سهام به مردم (غیر از سهامداران شرکت) تامین می‌گردد. کارشناسان ملاصدرا اظهار دارند که فعالیت‌های متنوع و مختلفی در زمینه بازرگانی و تجاری از جمله احداث کارخانه، احداث سد، احداث پروژه‌های راهسازی، تاسیس بانک، مشارکت در طرح‌های عمرانی، صنایع پتروشیمی، فولاد، سیمان و خودروسازی در این شرکت‌ها صورت می‌گیرد.

سرمایه موسسان در این نوع شرکت نیز به سهام تقسیم شده و مسئولیت هر کدام از سهامداران به اندازه مبلغ اسمی سهام او می‌باشد. داد و ستد سهام شرکت سهامی عام در بورس، مشتریان زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. برای تاسیس شرکت سهامی عام باید اسناد و مدارک لازم را آماده کنید تا بتوانید مجوز انتشار اعلامیه پذیره نویسی را از مرجع ثبت دریافت کنید.

در ادامه به توضیحی در مورد پذیره نویسی خواهیم پرداخت. بعد از گذاشتن سپرده در یکی از بانک‌ها، باید اظهارنامه و طرح اساسنامه شرکت و طرح اعلامیه پذیره نویسی سهام که به امضای موسسین شرکت سهامی عام رسیده است را به اداره ثبت شرکت‌ها تقدیم کنید. متخصصان هلدینگ بین المللی ملاصدرا تاکید دارند که در هنگام تاسیس شرکت سهامی عام باید حداقل پنج میلیون ریال سرمایه گذاری کنید که می‌توانید این مبلغ را افزایش دهید.

ثبت ملاصدرا می‌گوید که شما باید در هنگام ثبت شرکت، واژه سهامی عام را در کنار نام شرکت ذکر کنید. در تمامی اوراق و اسناد شرکت که شامل اسانامه، اوراق سهام، سربرگ‌ها، مهر و دیگر برگه‌ها می‌باشد، کلمه سهامی عام باید کاملا مشخص و خوانا باشد.

به گفته کارشناسان ملاصدرا، در شرکت سهامی عام، تعداد موسسین نباید از پنج نفر کمتر باشد. می‌توان تعداد سهامداران شرکت را نیز افزایش داد اما باید توجه داشته باشید که سن تمام شرکا باید از 18 سال بیشتر باشد. همان طور که ذکر کردیم، تامین سرمایه شرکت سهامی عام از طریق فروش سهام به مردم می‌باشد و این بدان معناست که بخشی از مالکیت شرکت به خریدار سهام انتقال می‌یابد. بدین ترتیب شخص سهامدار متناسب با مقدار سهام خریداری شده در مقابل سود و ضرر شرکت سهیم خواهد بود.

کارشناسان ملاصدرا معتقدند که شرکت سهامی عام یکی از کامل‌ترین شرکت‌های سهامی می‌باشد و به سرمایه فراوانی جهت انجام پروژه‌های کلان نیاز دارد. اظهارنامه‌ای که به امضای تمام موسسین می‌رسد باید دربردارنده اطلاعات شرکت، اطلاعات موسسین و مبلغ سرمایه شرکت باشد. به عبارتی می‌توان گفت که اظهارنامه، همان شناسنامه شرکت است.

اساسنامه شرکت که به عنوان قانون اساسی اداره شرکت نیز محسوب می‌شود، دربردارنده اطلاعاتی در خصوص وظایف و اختیارات مدیران و مواردی از این دست می‌باشد. ثبت ملاصدرا با داشتن سال‌ها تجربه در زمینه ثبت شرکت سهامی عام می‌تواند تمامی قوانین ثبت شرکت را به شما بازگو کرده و اظهارنامه و اساسنامه شرکت شما را آماده کند.

بعد از آنکه مجوز پذیره نویسی را از اداره ثبت دریافت کردید، باید اعلامیه پذیره نویسی را در روزنامه‌ها و بانکی که قسمتی از سرمایه را به آن سپرده‌اید، آگهی کرده و مردم را به جهت خرید سهام دعوت کنید. بعد از آن مردم می‌توانند به بانک مراجعه کنند و ورقه تعهد سهم را امضا کنند، که به آنها پذیره نویس می‌گویند. کارشناسان ملاصدرا اظهار دارند که ورقه پذیره نویسی در دو نسخه تنظیم شده که هر دو نسخه به امضای پذیره نویس درآمده و یکی از آنها در نزد بانک باقی می‌ماند.

برای پذیره نویسی یک مدت زمان مشخصی تعیین می‌گردد که بعد از اتمام این زمان که معمولا تا یک ماه است، موسسان شرکت سهامی عام باید به تعهدات پذیره نویسان رسیدگی کنند، تعداد سهام را تعیین کرده و مجمع عمومی موسس را دعوت کنند. این مجمع از دو گروه موسسان و پذیره نویسان تشکیل می‌شود. ثبت ملاصدرا تاکید دارد که مجمع عمومی موسس به امورات شرکت رسیدگی می‌کند و برای آنها تصمیم می‌گیرد.

در صورتی که شما هم یکی از طرفداران شرکت‌های سهامی عام هستید و در نظر دارید تا یک شرکت سهامی عام را تاسیس کنید، می‌توانید با دریفات راهنمایی از متخصصان هلدینگ بین المللی ملاصدرا به رویای خود جامه عمل بپوشانید. تنها کافیست که با مشاوران ملاصدرا تماس بگیرید و مدارک مورد نیاز را آماده کرده و به ثبت ملاصدرا مراجعه کنید.