ثبت علائم تجاری المللی

طبق کنوانسیون پاریس صاحب علامت تجاری (شخص حقیقی یا حقوقی ) می تواند تعدادی تقاضانامه برای ثبت علامت خود در ادارات کشور های مختلف به زبان های گوناکون و با هزینه های متفاوت تودیع نماید.

برای سهولت ثبت برند بین المللی تعدادی از کشور های عضو کنوانسیون پاریس ، سیستم مادرید را به عنوان دستورالعمل ثبت بین المللی علامت تجاری تصویب کردند.

ایران از سال 82 به سیستم مادرید ملحق شده است. بنابراین فرد متقاضی با ثبت برند ابتدا در کشور مبدا می تواند علامت تجاری خود را در سیستم مادرید به ثبت برساند.

و تنها با یک اظهارنامه در صورت تمایل می تواند علامت تجاری خود را در 86 کشور عضو سیستم مادرید به ثبت برساند.

ثبت برند ملاصدرا

ثبت برند بین المللی (مادرید)


دغدغه بسیاری از تجار و بازرگانان عزیز کشورمان که به کار صادرات و واردات کالا مشغولند. ثبت برند در کشورهای دیگر نیز می باشد. تا از کپی برداری نام تجاری خود جلوگیری کنند.

در واقع این بازرگانان عزیز کشورمان باید ابتدا در ایران به ثبت برند لاتین بپردازند. سپس در کشور های مد نظر برای ثبت همان برند اقدام کنند.

برای ثبت برند و علائم تجاری در کشور های مختلف با ارائه تقاضانامه های متعدد با زبان های مختلف و هزینه های متفاوت می توان اقدام کرد و به ثبت برند پرداخت.

برای سهولت در ثبت برند مادرید بین المللی 86 کشور عضو کنوانسیون پاریس با هم متحد شده اند و تحت عنوان سیستم مادرید، یک دستورالعمل بین المللی برای ثبت برند به تصویب رسانده اند.

بنابراین برای ثبت برند در سطح بین الملل به جای چندین تقاضانامه ی متعدد، با یک تقاضانامه تحت سیستم مادرید می توان برند خود را در همه ی کشور های عضو این سیستم به ثبت رساند.

مزایای ثبت علامت تجاری بین المللی


ثبت بین المللی برند در ابتدا باید در كشور مبداء صورت گیرد و سپس  با تعیین كشورهای مورد نظر درسطح بین المللی انجام می شود امتیاز سیستم مادرید این است كه متقاضی با ارائه یك اظهارنامه بین المللی از طریق وایپو میتواند در همه ی 86 کشور عضو یا تعدادی از آن ها برند خود را به ثبت برساند.

بنابراین مزیت ثبت بین المللی در ساده، ارزان و موثر بودن آن می باشد، یعنی تنها بوسیله یك تقاضانامه بین المللی واحد به یك زبان (فرانسوی، انگلیسی یا اسپانیولی) و پرداخت یك تعرفه به فرانك سوئیس، تحصیل و تامین حمایت از علائم تجارتی یا خدماتی دركشورهای تعیین شده در فرم درخواست میسر میگردد.

همچنین درصورتیكه هرگونه تغییری درعلامت ثبت مبداء ازطرف دارنده آن صورت گیرد از قبیل تغییر نام، آدرس، مالكیت، تمدید و مانند آن، میتوان با تكمیل فرمهای مربوطه و پرداخت هزینه ای اندك تغییرات مزبور را درسطح بین المللی اعمال نمود.

ثبت-برند-بین-المللی

قوانین علائم تجاری بین المللی – مادرید


 • برند (نام تجاری) و لوگوی آن باید نشان دهنده ویژگی های محصول بوده و از طرح، رنگ و نقش های واضح و ساده، در آن استفاده شده باشد.
 • اسامی مشهور و نام مناطق جغرافیایی قابل ثبت نیستند.
 • ثبت برند انتخابی با شباهت ۵۰ درصدی به برندی دیگر، ممکن نیست.
 • واژه های عام برای نام تجاری مردود می شوند. (برای مثال، میز یا صندلی)
 • واژه ها بعنوان صفات محصول قابل ثبت نیستند؛ مگر اینکه بخشی از نام تجاری باشند.
 • علائم گمراه کننده برای محصولات غیر قابل ثبت هستند. (برای مثال، نماد گاو برای محصولات گیاهی)
 • علائم خلاف قوانین عمومی و اسلامی قابل ثبت نیستند.
 • پرچم ها، نشان های سلطنتی و علائم رسمی دولتی غیر قابل ثبت هستند.

مدارک مورد نیاز ثبت علامت تجاری المللی – مادرید


 • ارائه تقاضانامه برای ثبت بین المللی برند و علائم تجاری به اداره ثبت علائم تجاری (باید در نامه اسامی کشورهایی که قصد ثبت برند در آن ها را دارید درج کنید.)
 • معرفی نامه برای شرکت ها و اشخاص حقوقی بر روی سر برگ شرکت به همراه امضاء اعضای هیئت مدیره و دارندگان حق امضاء و در صورت مراجعه وکیل رسمی ارائه ی وکالتنامه دادگستری
 • کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره و دارندگان حق امضاء (یا کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی اشخاص حقیقی)
 • اخذ کارت بازرگانی
 • کپی آگهی تاسیس شرکت
 • کپی روزنامه رسمی شرکت
 • کپی روزنامه آخرین تغییرات
 • شرکت در صورت وجود
 • ارائه ی اظهارنامه یا اصل گواهی ثبت علامت تجاری درایران جهت رؤیت و کپی آن جهت ضبط در پرونده
 • تکمیل فرم مخصوص لاتین بعد از مشخص کردن کشور های مد نظر برای ثبت (باید فرم با دقت و به درستی پر شود)
 • ارائه ی برگه محاسبه هزینه ها همراه با مهر و امضاء متقاضی (Fee Calculation)
 • رسيد مربوط به پرداخت هزينه بررسي اظهارنامه ثبت بين المللي برند
 • ارائه وکالتنامه به ثبت ملاصدرا

مراحل ثبت شرکت بین المللی در هلدینگ ملاصدرا


 1. مرحله اول: تحقیق قبل از پرونده سازی؛ شما باید قبل از پرونده سازی در مورد علامت تجاری خود تحقیق کنید تا علائم مشابه یا همسان را که در هدف تجارت شما وجود دارند، بیابید.
  در جهت این امر هلدینگ ملاصدرا به شما کمک خواهد کرد تا قبل از ارسال درخواستتان به این مهم برسید و علامت تجاری خود را به ثبت برسانید.
 2. مرحله دوم:پرونده سازی یک درخواست بین المللی: برای این منظور شما باید برای یک علامت در دفتر IP کشور خود ثبت نام کرده باشید.
  شما باید یاد بگیرید که از توانایی خود برای استفاده از سیستم مادرید بهره گیرید و اینکه چطور فرم درخواست خود را پر کنید.
  مقدار هزینه لازم را برآورد کنید و موقعیت درخواستتان را از روند بررسی بسنجید.
 3. مرحله سوم:نظارت بر ثبت نام یا درخواست بین المللی: هنگامی که شما یک درخواست بین المللی را با دفتر علامت تجاری کشور خود آماده کردید، این درخواست گواهی خواهد شد و برای بررسی بیشتر به وایپو فرستاده می شود.
  شما باید بیشتر مراحل پروسه ثبت نام بین الملل را یاد بگیرید و با اسنادی که ممکن است در طول رویه ثبت نام دریافت کنید، آشنا شوید.
 4. مرحله چهارم:مدیریت ثبت نام علامت تجاری شما: شما می توانید به راحتی ثبت نام علامت تجاری بین المللی خود را از طریق سیستم مرکزی مدیریت کنید. شما همچنین باید نحوه تجدید یا لغو، گسترش دامنه حفاظت جغرافیایی، انتقال مالکیت یا تعیین نماینده را فراگیرید. علاوه بر این بایستی در مورد فرم های لازم برای سوالات خود اطلاعات کسب کنید.
مراحل ثبت برند

داشتن مهارت و تخصص حقوقی به ویژه در موضوعات قانونی و حقوقی یکی از ملزومات ثبت برند می باشد. وکلای متبحر هلدینگ ملاصدرا با توجه به تجربیات خود در زمینه ثبت برند بین المللی، هرآنچه را که لازم باشد بدانید در اختیار شما قرار می دهند. بنابراین برای سهولت در ثبت جهانی برند خود با وکلای مجرب موسسه ملاصدرا تماس بگیرید.

سوالات متداول


اگر شما ارتباط شخصی یا تجاری با یکی از اعضای سیستم دارید، می توانید از سیستم مادرید استفاده کنید. شما یا باید مقیم کشوری باشید که عضو تفاهم نامه مادرید است یا یک صنعت یا تجارتی را تاسیس کرده باشید، یا شهروند یکی از 122 کشوری که توسط سیستم مادرید پوشش داده می شود، باشید.

در ابتدای امر شما بایستی برند خود را در کشور ایران به صورت قانونی به ثبت رسانده باشید و برای ثبت نام در سیستم مادرید باید به دفتر رسمی ثبت که طرف قرارداد شرکت وایپو می باشد مراجعه کنید.

علامت تجاری یک امضاء است که قادر به تمایز سرویس‌ها و یا کالاهای یک شرکت از دیگر شرکت‌ها می‌باشد. علامت تجاری توسط IP (مالکیت فکری) محافظت می‌شود.

 

 

حفاظت از علامت تجاری در سطح ملی/منطقه ای می تواند با ثبت نام توسط دفتر علامت تجاری ملی/منطقه ای از طریق پرونده سازی درخواست برای ثبت و پرداخت هزینه لازم به دست بیاید. در سطح بین المللی، شما دو گزینه دارید:

یا می توانید یک درخواست علامت تجارتی را با اداره علامت تجاری از هر کشوری که به دنبال حمایت آن کشور هستید، پرونده سازی کنید،
یا می توانید از سیستم مادرید وایپو استفاده کنید

ینه ثبت نام برند بین المللی مادرید
 
 
چه کسانی میتوانند از سیستم مادرید استفاده کنند؟

 

 
علامت تجاری (trademark) چیست؟

 
چگونه میتوان از علامت تجاری خود محافظت کرد؟

 

 
 
ثبت علامت تجاری چه حقوقی را فراهم میکند؟

در اصل، ثبت علامت تجاری، حق انحصاری را برای استفاده از علامت تجاری ثبت شده، به شما اعطا می کند. این نشان می دهد که علامت تجاری می تواند به صورت انحصاری توسط مالک خود یا شخصی که به ازای پرداخت، مجوز گرفته استفاده شود. ثبت نام در سیستم مادرید، اطمینان قانونی را فراهم می کند و موقعیت دارنده حق را محکم میکند.

مدت زمان علامت تجاری می تواند متفاوت باشد، اما معمولا 10 سال به طول می انجامد. همچنین علامت تجاری می تواند با پرداخت هزینه های اضافی به طور نامحدود تجدید شود.

یک کلمه یا ترکیبی از کلمات، حروف و اعداد می توانند یک علامت تجاری عالی را تشکیل دهند. اما علامت تجاری ممکن است همچنین نقاشی ها، سمبل ها، ویژگی های سه بعدی مانند شکل و بسته بندی کالاها، نشان های غیرقابل مشاهده مانند صداها یا عطرها یا سایه های رنگی استفاده شده به عنوان ویژگی های تمایز را شامل شود.
ابزار و منابع آنلاین سیستم مادرید، مالکان علائم تجاری را در هر مرحله از ثبت علامت تجاری بین المللی حمایت می کنند. حتی اگر بعد از ثبت تصمیم به تغییر داشتید با استفاده از پر کردن فرم های مربوطه می توانید تغییرات را اعمال کنید.

×