کارت آبی اروپا (EU Blue Card) چیست؟

کارت آبی اروپا، مجوز اقامت کار در کشورهای اروپایی برای ملیت‌های غیر اروپایی واجد شرایط می‌باشد. کارت آبی اروپا به دارنده آن اجازه می‌دهد تا وارد یک کشور خاص اروپایی شده و در آنجا به عنوان کارمند بماند.

این کارت پذیرش متخصصین غیر اروپایی با مهارت بسیار بالا را در اروپا آسان می‌کند. هدف کارت آبی اروپا آسان کردن مراحل و بهبود بخشیدن وضعیت‌های حقوقی کسانی است که هم اکنون در اروپا حضور دارند.

این مجوز به دارنده خود اجازه ورود، ورود مجدد و ماندن در کشوری که این کارت را صادر کرده است، می‌دهد. افراد خانواده دارنده کارت آبی اروپا می‌توانند آنها را همراهی کنند. دارنده کارت آبی اروپا و افراد خانواده آنها حق دارند آزادانه در داخل اروپا مسافرت کنند.

دارنده کارت آبی اتحادیه اروپا از رفتار مساوی با اتباع کشور عضو که در آن ساکن شده‌اند، برخوردار است. با این حال، آنها فقط می‌توانند در بخش مورد نظر خود فعالیت کنند.

اگر یک تبعه کشور سوم، کارت آبی اروپا را داشته باشد، بعد از 18 ماه کار منظم، می‌تواند به یک کشور اروپایی دیگر رفته و در آنجا استخدام شود. وی باید ظرف یک ماه از ورودش به مسئولین آنجا اطلاع دهد.

توجه کنید که کشورهای انگلیس، دانمارک و ایرلند، قسمتی از این برنامه نیستند. اگرچه کارت آبی اروپا توسط 25 کشور عضو اتحادیه اروپا با همان معیارهای اساسی درخواست برای همه متقاضیان شناخته شده است، معیارهای جزئی دیگری نیز وجود دارند که توسط هر کشور عضو برای خود تعیین شده است.

کشورهای اروپایی که کارت آبی اتحادیه اروپا را صادر نمی‌کنند، کشورهای عضو EFTA هستند: نروژ، لیختن اشتاین، ایسلند و سوئیس. کشورهای عضو EFTA از طریق توافقنامه EEA در بازار واحد اتحادیه اروپا شرکت می‌کنند؛ در حالی که سوئیس با توافقنامه دو جانبه‌ای در رابطه با بازار آزاد و به اشتراک‌گذاری خدمات با کشورهای عضو اتحادیه اروپا فعالیت می‌کند.

چه کسانی به کارت آبی اروپا نیاز دارند؟

به دلیل کمبود نیروی کار در اروپا، تقاضا برای کارمندان واجد شرایط به ویژه در حرفه‌هایی که کمبود نیروی کار مشهود است، به وجود آمده است. مانند: ریاضیات، انفورماتیک، علوم طبیعی، تکنولوژی، دارویی.
متخصصان مذکور به دلیل کمبود کاندیداها و درآمد سالانه پایین که حدود 1.2 برابر متوسط حقوق در کشور میزبان است، شانس بیشتری برای بدست آوردن کارت آبی اتحادیه اروپا دارند.