استاندارد و ایزو

سازمان بین‌المللی استانداردسازی (The International Organization for Standardization) که به اختصار (ISO) شناخته می‌شود، موسسه بین‌المللی تعیین استاندارد متشکل از نمایندگان مؤسسات استاندارد سازی ملی از جمع کشورهای مختلف و عضو در این سازمان در سراسر جهان است.  این سازمان غیردولتی و غير انتفاعي که یعنی هر یک از اعضای آن الزاما نماینده ملی کشور خود نیستن، در سطح وسیع به وضع استانداردهای کلی و جزئی برای هماهنگ کردن استانداردهای متفاوت جهانی می‌پردازد

استاندارد و ایزو

چرا باید گواهی ایزو دریافت کنیم؟

شرکت ها و موسساتی که اقدام به اخذ ایزو می کنند خود را به جامعه و مشتریان متعهد می دانند و در تلاش هستند که محصولاتی با کیفیت بالا تولید کنند که مورد رضایت مصرف کننده و سازمان بین المللی استاندارد سازی باشند. این شرکت ها تعهد می دهند که موارد زیر را ارائه دهند:

۱- بررسی کردن محصولات و تولیدات به صورت کلی بر اساس اهداف مشخص و از پیش تعیین شده

۲- شفاف سازی در تولیدات و خدمات شرکت

۳- تعهد در کاهش هزینه های تولید

۴- اعتماد و اطمینان داخلی سیستم و شرح وظایف و مسئولیت های داخلی مشخص

۵- تعهد به مدیران شرکت ها و مشتریان خارجی

۶- تعهد به مصرف کننده و تامین خواسته هایشان با اندازه گیری رضایت مشتریان بصورت مرتب و برنامه ریزی شده

۷- ایجاد توان رقابتی بالا با سایر رقبا و توسعه تولیدات و خدمات ملی

فرقی ندارد که شما به دنبال کدام یک از استاندارد های ایزو باشید. وقتی شرکت شما از استاندارد های مشخص و تعریف شده سازمان بین المللی استاندارد بهره مند باشد بزرگترین تعهد را به جامعه و مشتریان خود داده اید. مشتریان با دیدن نشان های استاندارد بین المللی بر روی محصولات و خدمات شما به کیفیت و تعهد شما اطمینان می کنند و شما مورد رضایت توسط مشتریان قرار می گیرید.

استاندارد داخلی

امروزه در ایران، دریافت نشان استاندارد ملی برای بیشتر کالاهای صنعتی و تولیدی اجباری است. محصولاتی مانند مواد غذایی و بهداشتی مشمول قانون استاندارد اجباری هستند.

استاندارد بین المللی

سازمان بین‌المللی استاندارد سازی که به اختصار (ISO) شناخته می‌شود، موسسه بین‌المللی تعیین استاندارد متشکل از نمایندگان مؤسسات استاندارد سازی ملی در سراسر جهان است.

روند دریافت گواهی ایزو

گام اول

 راه های ارتباطی با مرکز مشاوره و اطلاع رسانی هلدینگ بین المللی ملاصدرا شماره تلفن های مجموعه، ملاقات حضوری، ایمیل و سایت های سازمان هستند اما در ابتدا پیشنهاد می شود متقاضیان، تماس تلفنی برقرارکرده و از راهنمایی های تلفنی کارشناسان مجرب مجموعه بهره مند گردد و همچنین تکمیل فرم پرسشنامه توسط شرکت متقاضی، برای بررسی و ارزیابی وضعیت کنونی سازمان و ماهیت آن سپس تعیین هدف از دریافت گواهینامه ایزو و مشخص کردن نوع گواهی متناسب حوزه فعالیت و نیاز سازمان

گام دوم

راهنمایی های کارشناسان مجموعه شامل مراحل و نحوه اخذ گواهینامه ایزو ISO، توضیحات درمورد هرکدام ازاستانداردها و گواهینامه های درخواستی شما، مراکز معتبر صادر کننده گواهینامه ایزو، گواهینامه های مرتبط باصنعت شما، میزان اعتبار گواهینامه های ایزو و مراکز صادر کننده گواهینامه، نحوه اعتبار سنجی مراکز صدور گواهی نامه ایزو ، هزینه دریافت مدرک از هریک از مراکز ثبت و صدور گواهی نامه، زمان لازم برای دریافت گواهینامه از هریک از CB ها، مدت زمان لازم اعتبار مدارک ISO ، شرایط و زیرساخت های لازم دریافت گواهینامه و ارسال نامه اعلام قیمت یاپیش فاکتور جهت برآورد هزینه مشاوره و عقد قرار داد با شرکت مشاورگواهینامه ایزو

گام سوم

در این مرحله با توجه به راهنمایی های انجام شده درخصوص مراحل و نحوه اخذ گواهینامه های ایزو و هزینه های اعلام شده برای گواهی نامه ها، تصمیم گیری ازسوی سازمان درخصوص عقد قرارداد و آغاز کار انجام می شود. شایان ذکر است در هر زمان از پروسه تصمیم گیری شما، جهت کسب اطلاعات بیشتر درخصوص مراحل و نحوه اخذ گواهی نامه های ایزو امکان ملاقات حضوری باکارشناسان و مدیریت هلدینگ بین المللی ملاصدرا و یا جلسه درمحل شرکت شما بصورت کاملا رایگان فراهم می باشد.

گام چهارم

بعداز تایید نهایی فرم درخواست خدمات ایزو با همکاری مجموعه متقاضی، قرارداد یا فاکتور براساس هزینه توافق شده تنظیم و برای مجموعه متقاضی ارسال می شود. نحوه پرداخت های مالی با توافق طرفین و طبق قرارداد صورت می گیرد.

گام پنجم

بعد از تنظیم قرارداد یا فاکتور هماهنگی های لازمه برای حضور کارشناس جهت پیاده سازی سیستم ایزو در مجموعه متقاضی انجام می­شود. باحضور کارشناس یا کارشناسان در مجموعه، اجرا و پیاده سازی استاندارد ایزو مورد درخواست مجموعه جهت دریافت گواهی صورت می گیرد. اجرای بندهای استاندارد ایزو و انجام کارهایی از قبیل تهیه و تدوین خط مشی سیستم مدیریت کیفیت یا سیستم مدیریت یکپارچه و … ، بررسی فرایندها، ساختار سازمانی و اصطلاحات لازم در چارت سازمانی، تهیه و تدوین شرح وظایف، برگزاری جلسات آموزشی ایزو ISO ، بررسی وضعیت کلیه مستندات و اطلاعات موجود درمجموعه و اصلاح و ایجاد مستندات و اطلاعات لازم متناسب با هر فرایند، تهیه روش های اجرایی و دستورالعمل های ایزو، تدوین اقدامات اصلاحی درصورت لزوم، آماده سازی سازمان جهت انجام ممیزی مستندات و … توسط کارشناس صورت می گیرد.

گام ششم

بعد از تکمیل فرم گزارش ممیزی و ارسال آن برای CB مورد نظر متقاضی و رفع عدم انطباق های احتمالی، کارهای مرتبط باثبت و صدور گواهی نامه ایزو صورت می پذیرد و پس ازآماده شدن گواهی ایزو، هماهنگی لازم جهت ارسال مدارک انجام می شود.

نکات:

 صدور گواهینامه ایزو بصورت سه ساله است درصورتی که سالانه تمدید شود و کلیه گواهینامه های صادر شده توسط سازمان جهانی استاندارد در طول این مدت 1 یا 2 جلسه در سال ( با توجه به سیاست های شرکت گواهی دهنده ) برای انجام ممیزی های مراقبتی برگزار می گردد .

استانداردهای ایزو چگونه به جامعه سود می رسانند؟

برای تجارت : پذیرش عمومی استانداردهای بین المللی باعث می شود که تولید کننده اساس توسعه محصولات و سرویس های خود را بر این اساس گذاشته و در نتیجه به مقبولیت عمومی دست پیدا کند. همچنین باعث می شود که کسب و کارهایی که بر اساس استانداردهای بین المللی ایجاد شده اند به راحتی در نقاط مختلف دنیا قابل رقابت باشند.

برای خریداران : مطابقت و سازگاری عمومی محصولات در جهان که در اثر پیروی از استانداردهای بین المللی بوجود آمده است باعث شده است تا مصرف کنندگان دارای قدرت انتخاب بیشتر شوند و همچنین از قیمت پایین تر که در اثر رقابت به وجود آمده است بهره مند شوند.
برای دولت ها : استانداردهای بین المللی پایه های تکنولوژیکی و علمی را فراهم می کند که باعث پایه ریزی سلامتی، امنیت و حفظ طبیعت می شود.
برای کشور های توسعه یافته : استانداردهای بین المللی به کشورهای توسعه یافته این امکان را می دهد که که با سرمایه گذاری صحیح بر روی منابع کمیاب خود از اتلاف آنها جلوگیری کنند.

برای مصرف کنندگان : انطباق محصولات و سرویس ها با استانداردهای بین المللی مصرف کننده را از کیفیت ، امنیت و راحتی مطمئن می سازد.
برای همه افراد : استانداردهای بین المللی به همه کمک می کند تا از امنیت حمل و نقل ، دستگاه ها و لوازمی که استفاده می کنند مطمئن باشند.
برای محیط زیست : برای محیط زیستی که در آن ساکن شدیم ، استاندارد های بین المللی برای هوا ، آب و کیفیت خاک ، و انتشار گازها و تشاشعات می تواند به ما در حفظ محیط زیست کمک کند.

 

چرا هلدینگ ملاصدرا

چهل سال سابقه 

نزدیک به نیم قرن تجربه در زمینه ثبت شرکت 

سرعت بالا در انجام خدمات 

انجام امور ثبت برند و شرکت شما در کمترین زمان ممکن 

رتبه یک در زمینه های ثبتی

بهترین در میان بیش از پنجاه شرکت ثبت برند 

کارشناسان مجرب 

بیش از ده ها کارشناس مجرب و حرفه ای در زمینه ثبت برند 

برخی از مشتریان ملاصدرا

سن-استار
هپکو
کانون-ایران-نوین
پاکسان
بانک-شهر
توس-چینی
کومکس
جیرینگ
1

درخواست مشاوره فوری