چیدمان اتاق مدیریت

چیدمان اتاق مدیریت:

اتاق ریاست مهم ترین  قسمت در هر اداره می باشد زیرا کار فرما مهمترین عنصر آنجا محسوب می شود که در آن اتاق باید ساعت زیادی را بگذراند.این مکان باید آرام زیبا باشد پس باید اتاق مدیریت ونحوه چیدمان آن به صورت مدرن و امروزی باشد.

نحوه چیدمان اتاق مدیریت به افزایش عملکرد مدیر کمک کند بنابراین بیشترین نور دهی در ساختمان از اهمیت زیادی برخوردار است و اتاق مدیریت باید بهترین نور را منعکس کند .

حس اعتماد در محیط کار:

در مرحله اول بايد اهداف خود را از دكوراسيون تعيين كنيد، اين‌كه مي‌خواهيد در بيننده چه حسي القا كنيد؟! حس اقتدار مديريت، حس صميمت، يا حس اعتماد؟

براي يك مدير فروش، جلب اعتماد مشتري مهم‌ترين عامل موفقيت اوست. مشتري با ورود به اتاق بايد درك كند كه مي‌تواند به حرف‌هاي مدير اطمينان داشته باشد، جدا از طرز برخورد و ظاهر مدير، چيدمان مبلمان و جزئيات مربوط به آن، حتي مدل و سبك صندلي‌ها نيز از اهميت خاصي برخوردار است. يك صندلي بلند و پرابهت به مشتري مي‌گويد كه با يك مدير قدرتمند روبه‌روست كه البته بدش نمي‌آيد اين قدرت را به رخ بكشد، در واقع اين دكوراسيون به شما مي‌فهماند كه مدير، قواعد خاص خودش را دارد.

در معماري امروز سعي مي‌شود، ميز مدير پشت به نور قرار بگيرد تا نخستين صحنه‌اي كه به چشم مراجعه‌كننده مي‌خورد نور باشد.اين نور كه از پشت سر مدير مي‌تابد به مشتري حس اعتماد داده و بحثي روشن و صادقانه مدير را انتظار مي‌كشد.اتاق مدير مي‌تواند يك در خصوصي براي ورود و خروج خود او داشته باشد. اين نحوه رفت‌وآمد مدير از نظر روان‌شناسي بسيار مهم است. زيرا كارمندان و مراجعان اين‌طور برداشت مي‌كنند كه مدير همواره در اتاقش حضور دارد. اين در، براي اتاق رئيس مي‌تواند به يك اتاق خصوصي ديگر راه داشته باشد كه او بتواند قبل از ملاقات با مهمانانش خود را مرتب كند و گاهي درصورت نياز استراحت كند. اين مسئله براي مطب پزشكان نيز صادق است.

فرض كنيد در اتاق انتظار يك مطب دندان‌پزشكي هستيد و مي‌دانيد دكتر هنوز نرسيده است، تحمل اين انتظار همراه با درد دندان خيلي سخت‌تر از آن است كه تصور كنيد دكتر در مطب بوده و هر لحظه ممكن است انتظارتان پايان يابد. اين قضيه براي خانه‌هاي مسكوني هم كاربرد دارد. اگر ديد مهمان‌ها به محل ورود و خروج افراد خانه محدود نباشد، حريم خصوصي و حجاب ساكنان حفظ مي‌شود. در اين صورت اگر مهمان‌ها زودتر از يكي از اعضاي خانه رسيدند، مي‌توانند بدون اشراف به اين موضوع منتظر بمانند. اين قبيل ورودي‌ها و خروجي‌ها به‌اصطلاح شيطونك ناميده مي‌شوند.

میز مدیریت:

میز مدیریت باید به شکلی باشد که هنگام ورود کارکنان یا مشتری  چشم گیر و زیبا به نظر آید.اتاق مدیر هر چه قدر ساده تر باشد بهتر است استفاده از فایل اداری و کمد و میز طراحی شده با چوب به اتاق رسمیت خاصی می بخشد.

باید در نظر داشته باشید که انتخاب مبلمان ,میز, کمد , رنگ دیوار ها و نور پردازی باید به صورت یکنواخت باهم باشند.

مشخصات ظاهری اتاق:

کف پوش اتاق بهتر است با دکوراسیون هم خوانی داشته باشد و می شود.

پنجره ها باید بزرگ ساخته شوند و شیشه آن سر تا سری باشد تا فضای دلبازی را در اتاق ایجاد نماید. وجود کتابخانه در پشت صندلی مدیریت لازم می باشد شما می توانید با کمترین هزینه این کتابخانه را تهیه نمایید.

از قرار دادن مبلمان اضافه در محل كار بكاهید و آنچه را كه واقعاً به آن نیاز دارید‌و‌استفاده می‌كنید در اتاق قرار دهید. فضا و مبلمان را با كاری كه قرار است در آن انجام دهید، ساماندهی كنید. قفسه كتب و منابع مرجع را مرتب كنید. نیازمندی‌های خود را مشخص كرده و بر طبق آنها برنامه ای را تنظیم كنید.

دیوارها و سقف اتاق‌ها بهتراست، رنگ روشن و مات داشته باشند و از رنگ سفید یك‌دست استفاده نشود. درجه گرمای مناسب در اتاق كار،بین ۲۱ تا ۲۲ درجه سانتیگراد پیشنهاد می شود. گرمای بالاتراز ۲۶ درجه سانتیگراد، برروی قدرت تمركز و حواس تاثیر منفی خواهد داشت.درصد رطوبت هوا در اتاق‌های كار، بین ۳۰ تا ۶۵ درصد پیشنهاد می‌شود و مناسب‌ترین درصدرطوبت، بین ۵۰ تا ۶۵ درصد است. هوای اتاق‌های كار باید به‌طور مرتب با هوای آزاد، تازه شود و درعین حال از ورود باد جلوگیری گردد.

گیاهان داخلی، هوای داخل اتاق‌های كاررا مطبوع‌تر می‌كنند. سر‌و‌صدا‌های خارجی، تاثیرمنفی بر روی تمركز دارند. حداكثر سر‌و‌صدای مجاز برای كارهایی كه به تمركز احتیاج دارند ۵۵ دسیبل می‌باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.